Fedorska: Austria i jej polityka klimatyczna, czyli system z pozoru idealny

31 lipca 2023, 07:35 Energetyka

– Austriacki system elektroenergetyczny może być właściwie uznany za idealny i wzorcowy w kontekście ochrony klimatu, bo prawie 90 procent produkcji prądu pochodzi z OZE. Z jednej strony można wskazać wielkie plusy, ale z drugiej należy pamiętać o mankamentach – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

fot. Pixabay

Austriackie Izby Gospodarcze (WKO) na początku lipca zażądały nowego, zintegrowanego konceptu energetyczno-klimatycznego. Dotychczasowe działania uważają za niewystarczające. Skąd zatem Austria czerpie energię? W przypadku energii elektrycznej prawie połowa pochodzi z elektrowni wodnych, około 19,3 procent ze spalania paliw kopalnych, podczas gdy 27 procent jest importowane z zagranicy.

W 2022 roku w Austrii wygenerowano łącznie około 508 petadżuli (PJ) energii brutto, a zużyto 1 059 PJ. W porównaniu z dużymi ościennymi krajami, takimi jak na przykład Niemcy (11 829 PJ), nie jest to dużo. Austriackie statyki wskazują na bardzo dużą różnicę między krajową produkcją energii a jej zużyciem, co świadczy o wysokiej zależności tego kraju od energii importowanej.

Austriacki system odpowiedzialny za produkcję prądu może być właściwie uznany za idealny i wzorcowy w kontekście ochrony klimatu, bo prawie 90 procent produkcji prądu pochodzi z OZE. Regionalna austriacka gazeta Salzburger Nachrichten opisała bardzo dokładnie, co działo się z produkcją prądu w Austrii na przestrzeni roku 2022. Jest to bardzo interesująca lektura, która wskazuje z jednej strony na szalone plusy tego systemu, a z drugiej na jego mankamenty.

W 2022 roku w Austrii zużyto łącznie 61 634 GWh energii elektrycznej. Jest to o dwa procent mniej niż średnia z ostatnich pięciu lat. Pierwsze miesiące ubiegłego roku przebiegały pod tym względem dość spokojnie. Szczególnie maj był miesiącem dużych sukcesów austriackiego modelu OZE, bo sytuacje, w której OZE pokrywały 100% potrzeb, powtarzały się wielokrotnie.

Opady w Austrii kolejny raz rozczarowały, jak właściwie już co roku, i doprowadziły do prawdziwej zapaści produkcji prądu z wody w lipcu (-23 procent) i sierpniu (-38 procent).

W rezultacie Austria stała się krajem importującym energię elektryczną w sierpniu, i to pomimo dobrej produkcji energii wiatrowej na poziomie plus 21 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Słabe wyniki elektrowni wodnych na poziomie minus 38 procent nie mogły jednak zostać zrekompensowane i doprowadziły do miesięcznego salda importu na poziomie 1 165 GWh – podaje gazeta Salzburger Nachrichten.

Austrian Power Grid AG (APG), austriacki operator sieci przesyłowych, zwrócił jednak uwagę na to, że jeszcze gorsza sytuacja niż w sierpniu miała miejsce w austriackim systemie elektroenergetycznym w grudniu. – 21 grudnia 2022 r. odnotowano historycznie najwyższy dzienny poziom importu energii elektrycznej, a dzień później kolejny szczyt: o północy osiągnięto historycznie najwyższą 15-minutową moc importową wynoszącą 5 551,6 MW – informuje APG.

Łącznie Austria w trakcie całego roku 2022 zaimportowała 8 700 GWh energii elektrycznej. W porównaniu z 2019 r. import netto energii elektrycznej w 2022 roku był nawet o 178 procent wyższy od 2021 roku.

Austriaccy eksperci głośno dyskutują, jakie konsekwencje wynikają z tego dla austriackiej architektury produkcji energii. Niemal idealna pod kątem klimatycznym i ideologicznym produkcja energii elektrycznej w samej Austrii nie zapobiegła jednocześnie rekordowym wydatkom na prąd z elektrowni węglowych, gazowych i jądrowych w krajach ościennych. Austriacy przelali w zeszłym roku po raz pierwszy aż 3,2 miliardów euro za import prądu z węgla, gazu i atomu.

Austria jest podzielona co do przyszłego kierunku rozwoju OZE. Część ekspertów uważa, że kraj ten musi rozbudowywać energię wiatrową, bo w niektórych regionach tego kraju w ogóle nie ma turbin wiatrowych. Inni eksperci uważają, że wiatr jest za mało efektywny w kraju otoczonym najwyższymi szczytami Europy. Są też głosy, że w ostatnim czasie Austria za dużo środków wydała na fotowoltaikę, która w 2022 roku nie do końca spełniła oczekiwania i w optymalnych miesiącach letnich nie zdołała ustabilizować systemu. Wraz z końcem 2022 roku Austria dysponowana prawie 3,8 GW mocy w energetyce słonecznej, która wytworzyła prawie 3,8 GWh prądu. Zwracając uwagę na roczne zużycie prądu w Austrii rzędu 61 634 GWh jest to jedynie niewielka część całkowitego zużycia prądu.

Orlen przejmie 266 stacji benzynowych w Austrii