AlertWszystko

Austriacy przygotowują się do wymiany aktywów z Gazpromem i walczą o ustępstwa Brukseli

fot. Gaz-System

(OMV/Wojciech Jakóbik)

Austriackie OMV przekazało Gazpromowi listę aktywów do wymiany. Analogicznej operacji Rosjanie dokonali już z niemieckim BASF. Operacja została odmrożona pomimo faktu, że rosyjskie wojska pozostają na terytorium Ukrainy – na Krymie i w Donbasie.

W czerwcu podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu Gazprom i OMV podpisały memorandum o wymianie dostępu do rosyjskich złóż węglowodorów Urengoj w zamian za przejęcie części udziałów w rafinerii Szwechat i powołanie joint venture OMV-Gazprom na ten cel. Obecnie jest to istotny obiekt w partfolio firmy Borealis należącej do OMV i funduszu państwowego IPIC Abu Dhabi.

Czytaj także: Nie czas na reset w relacjach z Gazpromem

OMV miałoby przejąć udziały w czwartym i piątym etapie wydobycia z formacji Achimow na złożu Urengoj. Za udziały w tym bloku niemiecki BASF zgodził się na sprzedaż udziałów w firmach Wingas, WIEH i WIEE oraz 50 procent udziałów w WINZ. Chociaż transakcja miała zostać zakończona w lecie 2015 roku, to została anulowana ze względu na zachodnie sankcje wobec Rosji. Została odmrożona we wrześniu, pomimo braku rozstrzygnięcia w sprawie nielegalnej aneksji Krymu i obecności Rosjan w ukraińskim Donbasie.

Ponadto OMV i BASF włączyły się w projekt rozbudowy Nord Stream. W tej sprawie z Shellem, E.onem i Engie podpisały porozumienie aukcjonariuszy. Te firmy lobbują w Brukseli za wyłączeniem niemieckiej infrastruktury spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego, w celu pełnego wykorzystania jej potencjału na potrzeby dostaw od Gazpromu. Regulacje antymonopolowe wykluczają wykorzystanie stu procent przepustowości przez jednego dostawcę, choć możliwe są wyłączenia. Niemiecka odnoga Nord Stream – gazociąg OPAL – został objęty wyłączeniem dla 50 procent przepustowości. Niemiecki regulator zgodził się na wyłączenie dla 100 procent. Firmy zaangażowane w Nord Stream domagają się analogicznej decyzji Komisji Europejskiej.

W ramach wymiany z września Wintershall, firma paliwowa należąca do grupy chemicznej BASF zawarła z Gazpromem umowę, która m.in. przekazała Rosjanom kontrolę nad największymi w Niemczech magazynami gazu w Rehden oraz Jemgum, Germany, a także Haidach w Austrii. Umowa uwzględniała także przejęcie połowy akcji Wingas, WIEH i WIEE, oraz Astory – operatora magazynów. Na tę transakcję wyraziła zgodę Komisja Europejska w połowie 2014 r. z mocą wsteczną od 1 kwietnia 2013.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X