Azerbejdżan chce ściągnąć od sąsiadów więcej gazu do Europy

30 listopada 2016, 10:15 Alert

Ministerstwo energetyki Azerbejdżanu oraz grupa robocza składająca się z przedstawicieli Unii Europejskiej omówili kwestię podłączenia państw z Azji Centralnej do projektu Południowego Korytarza Gazowego.

Jak poinformował resort w swoim oświadczeniu, w Baku doszło do spotkania wiceministra energetyki Azerbejdżanu Natiga Abbasova z przedstawicielami grupy roboczej UE ds. Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej, podczas którego omówiono perspektywy współpracy energetycznej. Ambasador UE w Azerbejdżanie Malena Mard stwierdziła, że projekt Południowego Korytarza Gazowego jeszcze bardziej wzmocni relacje Unii i Azerbejdżanu w sektorze energetycznym.

Gazociąg. fot. Gazprom
Gazociąg. fot. Gazprom

Przypomniała, że UE ma mandat do rozpoczęcia rozmów na temat nowej umowy z Baku, podkreślając jednocześnie istotę określenia oraz omówienia kwestii energetycznych, które będą wynikały z nowego dokumentu.

Z kolei Natig Abbasov stwierdził, że przy uwzględnieniu interesów każdej strony, jakikolwiek podpisany dokument powinien być gwarantem rozwoju współpracy.

Podczas spotkania omówiono również kwestię podłączenia państw z Azji Centralnej do projektu Południowego Korytarza Gazowego, ewentualnego wpływu gazociągu Turkish Stream na jego rozbudowę, zwiększenia potencjału wykorzystania alternatywnych oraz odnawialnych źródeł energii, a także efektywności energetycznej.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zakłada w pierwszej fazie dostawy 10 mld m3 azerskiego gazu rocznie z regionu Morza Kaspijskiego przez terytorium Gruzji i Turcji do Europy. Pozwoli on na zmniejszenie zależności Starego Kontynentu od dostaw rosyjskiego paliwa.

Trend

korytarz-poludniowy-ba