Azerbejdżan chce słać gaz do ponad 10 państw w Europie

10 listopada 2015, 11:16 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Dzisiaj Azerbejdżan jest znany na świecie jako wiarygodny partner w sektorze naftowo-gazowym i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w niektórych państwach – powiedział w poniedziałek (9.11) prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podczas walnego zgromadzenia poświęconemu 70-tej rocznicy powstania Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu.


– W ciągu kilku lat, liczba naszych partnerów zwiększyła się jeszcze bardziej. Po zrealizowaniu Południowego Korytarza Gazowego około dziesięciu, a w przyszłości nawet więcej państw otrzyma możliwość zakupu azerskiego gazu. Dlatego Azerbejdżan przejął inicjatywę w tej dziedzinie. Azerbejdżan nie jest tylko inicjatorem Południowego Korytarza Gazowego, projektu TANAP ale także ich siłą napędową. Teraz właśnie na ten cel przeznaczamy swoje środki finansowe – powiedział prezydent Ilham Alijew. Jak zauważyła głowa państwa, naukowcy zdają sobie sprawę, że wszystkie złoża ropy oraz gazu Morza Kaspijskiego zostały zbadane przez azerskich uczonych.

– Jeśliby nie istniała azerska nauka te złoża nie zostałyby zbadane. Dzisiaj azerscy naukowcy odgrywają ważną rolę w skutecznej realizacji operacji naftowo-gazowych prowadzonym w państwie. Uczestniczą zarówno we współpracy z partnerami zagranicznymi, jak i w projektach realizowanych z państwową spółką SOCAR. Oczywiście dla nas ten obszar jest strategiczny. Nasze złoża ropy oraz gazu są wystarczająco duże. Zasoby naszych złóż gazowych są wystarczające do tego aby w ciągu 100 lat zapewnić sobie surowiec jak i go eksportować do swoich partnerów. Oczywistym jest, że nasi naukowcy powinni być zaznajomieni zarówno z dotychczasowymi jak i niedawno powstałymi na świecie technologiami w tej sferze. Dlatego też, w ostatnich latach obserwowany jest duży rozwój w tym obszarze. Obecnie z łatwością, nie tylko dokonujemy odwiertów na głębokości, które wcześniej nie były dla nas osiągalne, ale także budujemy platformy wiertnicze mogące dokonywać odwiertów na najgłębszych pokładach w Baku. Dlatego też ten obszar zarówno dla nas jak i dla naszych partnerów ma charakter strategiczny – powiedział azerski prezydent.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji, budowanego Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na poziomie 45 mld dol.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy. Akcjonariuszami TANAP są: Socar (58 proc.), Botas (30 proc.) oraz BP (12 proc.)