Azerbejdżan: Południowy Korytarz Gazowy jest ważny dla całego świata

2 marca 2016, 16:15 Alert
Korytarz Południowy

(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik/Bartek Sawicki)

– Realizacja projektu Południowego Korytarza Gazowego jest ważna nie tylko dla Azerbejdżanu ale  i dla Europy a także dla całego świata – stwierdził w wypowiedzi dla agencji Trend członek azerskiego parlamentu, Tahir Rzayev.

Według Rzayeva realizacja wspomnianego projektu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu dostaw gazu na rynek europejski.Zdaniem deputowanego, przeprowadzenie posiedzenia Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego w Baku jeszcze raz potwierdza, że Azerbejdżan odgrywa kluczową rolę w realizacji projektu.Według niego Południowy Korytarz Gazowy ma także  celu rozwój azerskiej gospodarki w perspektywie długookresowej. Podkreślił on, że jest to projekt, który ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia w regionie pokoju i stabilności.

Jak informował 1 marca BiznesAlert.pl w trakcie posiedzenia Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego przyjęto wspólną deklarację. Dwunastu ministrów biorących udział w spotkaniu zorganizowanym w stolicy Azerbejdżanu zadeklarowało wolę strategicznego rozwoju współpracy krajów zaangażowanych w budowę gazociągów Korytarza Południowego. Co istotne, mimo wzrostu napięcia w regionie swoje poparcie dla projektu wyraziła także Turcja.

Dokument podpisano w obecności prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i Wysokiej Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej Federici Mogherini oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. W deklaracji zawarto wolę uwzględnienia w projekcie Korytarza odbiorców na Bałkanach. Wyrażono też zainteresowanie połączeniami gazowymi między Grecją a Bułgarią oraz Gazociągiem Jońsko-Adriatyckim, łączącym Zachodnie Bałkany z południem Włoch.

Deklarację podpisali ministrowie odpowiedzialni za energetykę z Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i innych krajów. W dokumencie uwzględniono również przeprowadzenie procedur prawnych i działań regulacyjnych w krajach, przez które ma przechodzić południowy korytarz. Co ważne, podpisany dokument wzmacnia współprace z krajami trzecimi oraz z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w celu finansowania projektu. W związku z ewentualnymi problemami natury prawnej oraz regulacyjnej, które mogą wynikać z pojawienia nowej infrastruktury postanowiono prowadzić konsultacje w ramach tzw. grup roboczych. Dzięki ich powołaniu, mają być rozwiązywane problemy dotyczące przyłączenia do projektu kolejnych dostawców lub krajów tranzytowych.

Projekt Południowego Korytarza Gazowego  przewiduje przesył gazu ziemnego azerskich,  gazonośnych pól Shah Deniz leżących na Morzu Kaspijskim. Gaz będzie dostarczany w ramach projektu wydobywczego Shah Deniz 2. Całkowita długość gazociągu wynosić będzie  3500 km. Trasa będzie przebiegać przez Azerbejdżan, Gruzję, Turcję docierając do Europy przez Bałkany. Gazociąg powinien przesyłać gaz do Europy już za 3 lata. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) biegnącego z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji; będącego w budowie Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na ok. 45 mld dol.