EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Śląsk powalczy o miliardy z Brukseli (RELACJA)

Jerzy Buzek (EPP, PL),

Zainaugurowany 8 kwietnia Sekretariat Platformy Wsparcia Regionów Górniczych to kolejny krok dla finansowania transformacji górnicze.

Sekretariat ma ułatwiać współpracę, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy wszystkimi unijnymi regionami zrzeszonymi w tej Platformie, w tym zwłaszcza – pomagać im w opracowywaniu projektów pod przyszłe finansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej z budżetem ponad 20 mld zł. Środki na samą działalność Sekretariatu udało się zdobyć dzięki m.in. dzięki poprawkom szefa komisji ITRE, europosła Jerzego Buzka do budżetów rocznych UE na lata 2018 i 2019. Na rok 2020 były premier również składa podobną poprawkę.

Do brukselskiego sekretariatu napływać będą wnioski z 31 regionów 12 państw członkowskich, gdzie zatrudnionych jest 240 tys. ludzi. Czy budżet na sprawiedliwą transformację regionów górniczych („just transition”) będzie mógł rosnąć?

– Sekretariat będzie wspierać regiony węglowe w transformacji. Ważne było włożenie tego projektu do pakietu czystej energii, ważne było wsparcie polityczne, w tym Parlamentu Europejskiego oraz regionów. Nalegamy na czystą energię w Europie, ale musi się to odbyć w sposób sprawiedliwy – mówił w poniedziałek Dominique Ristori, dyrektor DG Energy Komisji Europejskiej. – Nad tym pracujemy. Pamiętajmy o wymiarze społecznym czystej energii, to sprawa kluczowa.

Fot. Karolina Baca - Pogorzelska
Jerzy Buzek i Dominique Ristori. Fot. Karolina Baca – Pogorzelska

Stworzymy możliwości dostępu do innych rodzajów finansowania. Np. polskie projekty już korzystają z funduszy strukturalnych, ale chcemy to jeszcze rozszerzyć. Fundusz Modernizacji i Innowacji może być kolejnym krokiem – wyliczał.

Z kolei Jerzy Buzek przypominał, że 15 lat temu górnictwo i węgiel w całej UE były w innym miejscu, można było pozyskiwać środki unijne.- Teraz sytuacja się zmieniła, bo jesteśmy odpowiedzialni wobec przyszłych okoleń. Obywateli w regionach węglowych musimy wspierać. Jak wyobrażamy sobie Unię Energetyczną? Jak ma wyglądać bezpieczeństwo energetyczne? – mówił Buzek. – Komisarz ds. Energii i Klimatu, Miguel Arias Cañete, krótko po objęciu swej funkcji przyjechał w 2015 r., na moje zaproszenie, na Śląsk. Pokazałem mu dlaczego takie właśnie regiony potrzebują specjalnego unijnego Funduszu wsparcia – dodał. Komisarz Cañete przedstawił potem pakiet regulacji „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

– Jako przewodniczący komisji ITRE prowadzę negocjacje PE z państwami UE nad całym Pakietem. Jego istotna część to inicjatywa Regionów Górniczych w Transformacji. Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej, Maroš Šefčovič, przyjechał do mnie na Śląsk. Ogłosiliśmy powołanie Platformy Wsparcia Regionów Górniczych UE. Na jego spotkaniu z Sejmikiem Województwa Śląskiego zaczęliśmy konsultacje w tej sprawie. Dzisiejsze otwarcie sekretariatu to ważny krok, by ta platforma mogła zacząć działać. Odpowiedzialność sekretariatu jest olbrzymia, bo będzie definiować przyszłe działania, a my czekamy na propozycje Komisji.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X