Badania: Drogi prąd z OZE zostanie z Niemcami na lata

20 kwietnia 2024, 07:15 Alert

Veronika Grimm, jedna z ekonomistek rady doradzającej rządowi federalnemu oraz członkini rady nadzorczej koncernu Siemens Energy, przedstawiła badania, które wykazały wysokie prawdopodobieństwo, że ceny prądu z OZE w Niemczech utrzymają wysoki poziom.

Żarówki. Fot. Pixabay
Żarówki. Fot. Pixabay

Badania Veroniki Grimm wskazują na dylemat poznawczy, który dzieli ekspertów niemieckich co do prognozowania cen prądu. Duża część ekonomistów prognozująca mocny spadek cen prądu z OZE w Niemczech wychodzi z założenia, że popyt na prąd w Niemczech radykalnie wzrośnie, co oznaczałoby spadek cen za jednostkę prądu. Jednak Grimm zaprzecza tej tezie. — Grimm spodziewa się, że krzywa popytu w 2040 roku będzie wyglądać tak samo jak w 2021 roku – podaje medium Table.Media. Według relacji gazety Handelsblatt podstawowe problemy OZE nie będą rozwiązane w następnym czasie.

– Magazynowanie, elektrownie gazowe i wodór są znacznie droższe. Jeśli uwzględnić te wydatki, koszty energii elektrycznej w 2040 roku mogą nadal wynosić 7,8 centa. Byłby to poziom podobny do dzisiejszego, gdy cena energii elektrycznej uwzględniająca podatki państwowe w nowych kontraktach dla przedsiębiorstw przemysłowych kształtuje się ostatnio na poziomie około 18 centów za kWh – czytamy.

Przy udziale wynoszącym 56 procent, większość energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci w 2023 roku pochodziła z odnawialnych źródeł energii. W 2022 roku udział ten wynosił 46,3 procent. Produkcja energii elektrycznej z tych źródeł wzrosła o 6,7 procent w 2023 roku.

Table.Media / Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło