DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Bałdys: Dlaczego wskutek złej dokumentacji projektowej cena przetargu rośnie nawet o 15-35 proc.

Przyczyn jest kilka. Po pierwsze najtańszy projekt to jest zły projekt. W praktyce bowiem zamawiający przeprowadza konkurs na najtańszego projektanta, co oznacza, że wybiera ofertę, której cena nie zagwarantuje nawet wykonania podstawowych opracowań, będących podstawą do zrobienia projektu – mówi naszemu portalowi Rafał Bałdys – członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

W jego opinii jeżeli ta cena jest niska, to znaczy, że nie ma w budżecie pieniędzy na projektantów, którzy byliby w stanie daną inwestycję dobrze zaprojektować. Może to wtedy wyglądać tak, jakby projektant nigdy nie był w terenie, a cały projekt wykonał na podstawie mapy z Google.

W rezultacie – mówi dalej Bałdys – skoro zamawiający przyjął jego ofertę, gdy wykonawca wchodzi na plac budowy – do takiego kiepskiego projektu zgłasza często natychmiast wiele zastrzeżeń.

Bałdys przypomina, że badania przeprowadzone przez Amerykanów wykazały, że wzrost kosztów jest zawsze większy, im niższe są koszty prac projektowych. – Na wzrost kosztów przetargu o 15-35 proc. składają się elementy źle zaprojektowane, które trzeba było przeprojektować, jak również elementy, których w ogóle nie ujęto i trzeba było je zaprojektować. Ale najczęstszym i najbardziej kosztochłonnym powodem są odmienne od zakładanych warunki gruntowe.

– Czyli co innego w rzeczywistości znajduje się w ziemi, na której przeprowadza się inwestycję, niż w projekcie – wyjaśnia Bałdys. – Jest źle, gdy w dokumentacji projektowej zakładano, że będą warunki gorsze, jak i lepsze – niż to się faktycznie okazało. Np. wykonawca musi wykonać nawierzchnię przygotowaną na bardzo trudne podłoże, podczas kiedy nie ma faktycznie takiej potrzeby, bo projektant tak założył z ostrożności. Albo, gdy założy, że podłoże jest nośne i stabilne, a potem się okazuje, że trzeba budować na błocie czy bagnach i – w konsekwencji – ponieść w trakcie realizacji dużo większe wydatki od zakładanych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X