– W rejonie Lubiatowa zakończono pierwszy z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem Bałtyku, który umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 kilometra zostaną umieszczone kable przesyłające energię – podał w piątek Orlen.
Informując o zakończonych w okolicy Lubiatowa pracach z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego, Orlen wyjaśnił, że wykonany odcinek – tunel o długości jeden i czterydziesiąte kilometra, pozwolił na utworzenie pierwszego z czterech podziemnych korytarzy, w których ułożone zostaną kable o średnicy 30 centymetrów. Odwiert poprowadzono pod nadbrzeżem, plażą i dnem Morza Bałtyckiego.
– Ten element inwestycji umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą – wyjaśnił koncern. Zaznaczył jednocześnie, że odwiert wykonano bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary.
– Było to pierwsze w Polsce wykorzystanie technologii przewiertu sterowanego na tak dużą skalę – dodał Orlen.
Jak ocenił Jarosław Broda z zarządu Baltic Power, prace nad morską farmą wiatrową przebiegają zgodnie z harmonogramem i są już mocno zaawansowane. – Zakończyliśmy pierwszy i prowadzimy kolejne przewierty dla podmorskich kabli łączących morskie stacje elektroenergetyczne z lądem – podkreślił. Dodał, że zastosowana metoda przewiertu sterowanego, zamiast tradycyjnego wykopu, jest bezpieczniejsza dla otoczenia.
– To pierwsze tego typu zadanie w Polsce, wyjątkowe na tle innych projektów offshore wind realizowanych w Europie – stwierdził Broda.
Jens Poulsen, także członek zarządu Baltic Power, zwrócił uwagę, że w Europie przewierty przekraczające linie brzegowe są zazwyczaj krótsze, a przy dłuższych odcinkach średnica przewiertu jest zwykle mniejsza. – W przypadku Baltic Power prace są wyzwaniem inżynierskim, bo przewiert ma prawie półtora kilometra długości. Przebiega pod wydmą, plażą i dnem morza. Nie da się go wykonać tylko z jednej strony – wyjaśnił.
Poulsen zapewnił, że prace w ramach inwestycji prowadzone są tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko.
Orlen poinformował, że część prac wiertniczych odbyła się na morzu, z wykorzystaniem ekip płetwonurków i specjalistycznej platformy wiertniczej tzw. jack-up rig. Koncern podał jednocześnie, iż łącznie ze wszystkich przewiertów wydobyte zostanie ponad 8000 metrów sześciennych urobku, przy czym zlecone przez Baltic Power badania potwierdziły, że pozyskany już w ten sposób piasek jest czysty i nadaje się do rekonstrukcji plaży naruszonej w okresie zimowym przez sztormy.
Wszystkie prace – jak podkreślił Orlen – prowadzone są tak, aby maksymalnie ograniczyć ich potencjalną uciążliwość dla mieszkańców, turystów i środowiska. W porozumieniu z władzami, a także z mieszkańcami i przedstawicielami branży turystycznej ustalono, że popularne dojście do plaży, w sąsiedztwie której prowadzone są roboty, będzie otwarte, a dostęp do plaży nieograniczony.
Koncern przypomniał też, że w oddalonych od miejsca przewiertów o około osiem kilometrów Osiekach Lęborskich trwają jednocześnie prace nad budową lądowej stacji elektroenergetycznej. Wraz z przyłączem kablowym umożliwi ona odbieranie energii wytwarzanej przez farmę Baltic Power i włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Również linia elektroenergetyczna prowadząca do stacji umieszczona będzie pod ziemią.
Orlen poinformował, że przebieg trasy kablowej na lądzie zaprojektowano wspólnie z inwestorami innych morskich farm wiatrowych, aby w minimalnym stopniu ingerować w środowisko naturalne i omijać cenne przyrodniczo obszary. – Budowa stacji transformatorowej jest zaawansowana w ponad 40 procentach. Jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2025 roku – przekazał koncern.
Mająca powstać na Bałtyku morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy ok. jeden i dwie dziesiąte GW, której zakończenie budowy planowane jest na 2026 roku, to wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiej spółki Northland Power. Koncern podkreśla, że jest to jednocześnie kluczowy element transformacji energetycznej Grupy Orlen i obecnie największa w regionie inwestycja w odnawialne źródła energii w trakcie budowy, a także najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce.
Według Orlenu, będzie to także jedna z pierwszych na świecie farm z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda, której wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z odnawialnych źródeł. Baltic Power pokryje trzy procent. zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około dwa i osiem dziesiątych miliona ton rocznie” – ocenia koncern.
Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert