Bałtowie zintegrują się z Europą przez Polskę. Porozumienie w czerwcu?

9 maja 2017, 11:45 Alert

W poniedziałek 8 maja premierzy trzech państw bałtyckich oraz Polski osiągnęli wstępne porozumienie o synchronizacji sieci elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej przez Polskę za pomocą istniejącego już połączenia LitPol Link – powiedział w rozmowie z agencją LETA/BNS premier Litwy Saulius Skvernelis.

Linia elektroenergetyczna. fot. pixabay.com
Linia elektroenergetyczna. fot. pixabay.com

Przy czym, według litewskiego ministra energetyki Žygimantasa Vaičiūnasa kwestia dotycząca budowy LitPol Link 2 pozostaje otwarta.

– Po dziesięciu latach podjęto zasadniczą decyzję o tym, że synchronizacja będzie realizowana przez Polskę. Do jej realizacji wystarczy to połączenie, które obecnie funkcjonuje, czyli pierwsza nitka LitPol Link. Temat drugiej nitki może zostać rozstrzygnięty w przyszłości jeśli w którymś państwie wynikną obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw. Pozostało do podpisania memorandum – powiedział Vaičiūnas.

Według niego do podpisania wspomnianego dokumentu dojdzie w czerwcu. Stwierdził również, że jest to jeden z najważniejszych tematów w relacjach między krajami bałtyckim a Polską .

– Jest to jeden z ważnych momentów. Nie tylko uzgodniono, że synchronizacja nastąpi przez Polskę, ale również potwierdzono, że powinniśmy możliwie jak najszybciej doprowadzić do podpisania memorandum o współpracy. Należy to zrobić jak najszybciej – do końca czerwca – stwierdził Litwin.

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

Według Joint Research Center przy Komisji Europejskiej najlepszym sposobem na synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną jest ta poprzez dwie nitki LitPol Link co ma kosztować 770-960 mln euro. W przypadku synchronizacji przez jedną nitkę koszt wyniesie 900 mln euro. Możliwość synchronizacji państw bałtyckich z państwami skandynawskimi szacowana jest na koszt w wysokości 1,36-1,41 mld euro.

Po tym jak Łotwa i Estonia wyraziły wątpliwości co do możliwość synchronizacji przy wykorzystaniu tylko LitPol Link 1 operator litewskich sieci przesyłowych zaproponował zbudować drugą nitkę tego połączenia już po 2025 roku gdy systemy energetyczne państw bałtyckich odłączą się od postsowieckiego systemu IPS/UPS.

The Baltic Course/Piotr Stępiński