Bando: Najpierw zwalczmy smog, później efekt cieplarniany

17 kwietnia 2019, 13:15 Energetyka

– Efekt cieplarniany to poważny i szeroki problem. Najpierw powinniśmy mówić o smogu – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando na konferencji „Czyste Ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa” zorganizowanej przez Forum Energii. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki fot. Biznesalert.pl

– Przykro, że takie miasto jak Żywiec boryka się z takimi kłopotami. To nie jest tylko kwestia rozmowy o konieczności wsparcia i polityki informacyjnej. Z jednej strony można zbić termometr i udawać, że problemu nie ma, ale z drugiej strony wystarczy odetchnąć. Wtedy każdy z nas jest sprzymierzeńcem polityki informacyjnej – stwierdził Bando. Dodał, że w dyskursie publicznym powinniśmy na chwilę przestać mówić o efekcie cieplarnianym: – To poważny i szeroki problem. Mówmy o smogu, więc nie tylko o dwutlenku węgla, ale też o pyłach i związkach azotu i siarki, które wydobywają się z naszych pieców. Wtedy każdy sam zada sobie pytanie czy palenie śmieciami poprawi nasz oddech czy nie. Trzeba zacząć od świadomości społecznej, czyli od pytania „czy czujesz smog w powietrzu?”. Jeżeli czujesz, to dlaczego to robisz? – zaproponował prezes URE.

Kolejnym elementem walki ze smogiem są lekceważone według Bando dokumenty, które powinny funkcjonować w obiegu prawnym, czyli gminne plany zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną, wodę i ścieki. – To w nich powinny być nakreślone wieloletnie programy działania. Dalsze działania są oczywiste: stopniowe wycofywanie paliw kopalnych – tutaj dochodzi kwestia efektu cieplarnianego i redukcja emisji CO2 – ale nie może być to zrobione od razu, ponieważ trzeba pamiętać o ubóstwie energetycznym. Starszych ludzi mieszkających w domach nie stać na płacenie za nieefektywne termicznie, przewymiarowane i niedostosowane do mieszkania dla jednej osoby ogrzewanie. Widać też braki w polityce państwa – dodatki energetyczne nie funkcjonują – powiedział prezes URE.