Bando: Najpierw zwalczmy smog, później efekt cieplarniany

17 kwietnia 2019, 13:15 Energetyka
Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki fot. Biznesalert.pl

– Efekt cieplarniany to poważny i szeroki problem. Najpierw powinniśmy mówić o smogu – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando na konferencji „Czyste Ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa” zorganizowanej przez Forum Energii. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

– Przykro, że takie miasto jak Żywiec boryka się z takimi kłopotami. To nie jest tylko kwestia rozmowy o konieczności wsparcia i polityki informacyjnej. Z jednej strony można zbić termometr i udawać, że problemu nie ma, ale z drugiej strony wystarczy odetchnąć. Wtedy każdy z nas jest sprzymierzeńcem polityki informacyjnej – stwierdził Bando. Dodał, że w dyskursie publicznym powinniśmy na chwilę przestać mówić o efekcie cieplarnianym: – To poważny i szeroki problem. Mówmy o smogu, więc nie tylko o dwutlenku węgla, ale też o pyłach i związkach azotu i siarki, które wydobywają się z naszych pieców. Wtedy każdy sam zada sobie pytanie czy palenie śmieciami poprawi nasz oddech czy nie. Trzeba zacząć od świadomości społecznej, czyli od pytania „czy czujesz smog w powietrzu?”. Jeżeli czujesz, to dlaczego to robisz? – zaproponował prezes URE.

Kolejnym elementem walki ze smogiem są lekceważone według Bando dokumenty, które powinny funkcjonować w obiegu prawnym, czyli gminne plany zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną, wodę i ścieki. – To w nich powinny być nakreślone wieloletnie programy działania. Dalsze działania są oczywiste: stopniowe wycofywanie paliw kopalnych – tutaj dochodzi kwestia efektu cieplarnianego i redukcja emisji CO2 – ale nie może być to zrobione od razu, ponieważ trzeba pamiętać o ubóstwie energetycznym. Starszych ludzi mieszkających w domach nie stać na płacenie za nieefektywne termicznie, przewymiarowane i niedostosowane do mieszkania dla jednej osoby ogrzewanie. Widać też braki w polityce państwa – dodatki energetyczne nie funkcjonują – powiedział prezes URE.