Bank Światowy: Małe i średnie firmy to ogromny potencjał wzrostu

31 maja 2017, 10:00 Infrastruktura
gl_1063_mn_rozne20121220_13_kopia

Łatwiejsza rejestracja firm, zacieśnienie współpracy pomiędzy biznesem a uczelniami wyższymi oraz poprawa jakości kształcenia zawodowego mogłyby pomóc biedniejszym regionom Polski, takim jak województwa podkarpackie i świętokrzyskie, rozwijać się szybciej i doganiać innych, wynika z opublikowanych w środę raportów Banku Światowego. Raporty podsumowują pierwszą fazę projektu na rzecz regionów rozwijających się (ang. Catching-Up Regions).

„W wielu obszarach województwa podkarpackie i świętokrzyskie mogłyby być wzorem do naśladowania dla innych regionów w całej Europie. Rozwój infrastruktury i przemysłu lotniczego na Podkarpaciu oraz turystyki w Świętokrzyskiem świadczą o ogromnym postępie, jaki nastąpił tu w ostatnich latach” – mówi Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Piñerúa.

„Mimo to nasi eksperci zidentyfikowali obszary, gdzie dalsza poprawa jest możliwa. Przede wszystkim widać, że ogromne możliwości drzemią w małych i średnich firmach, które mogłyby stać się motorem wzrostu w obu regionach, a także w większej współpracy na linii biznes – edukacja. Teraz należy wdrożyć poszczególne zalecenia dla dobra lokalnych społeczeństw obu regionów” – dodaje Carlos Piñerúa.

Więcej informacji w załączonym komunikacie prasowym po polsku i po angielsku. W załączniku znajduje się również raport-streszczenie.

Dziś o godzinie 9.00 w Rzeszowie rozpoczęła się konferencja Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego podsumowująca prace wykonane w ramach projektu. Inicjatywy Komisji Europejskiej i Banku Światowego realizowanej w ciągu ostatniego roku we współpracy z województwami Podkarpackim i Świętokrzyskim, oraz Ministerstwem Rozwoju. Więcej na temat konferencji: http://www.worldbank.org/pl/events/2017/04/13/conference-catching-up-regions-poland