AlertWszystko

BASF wyrówna rachunek wymiany z Gazpromem. Nord Stream 2 będzie ukoronowaniem symbiozy

(Wojciech Jakóbik)

Niemiecki koncern BASF zapłaci Gazpromowi 50 mln euro w ramach wymiany aktywów.

Będzie to rekompensata w ramach wymiany ustalonej 1 kwietnia 2013 roku. Transakcja została zakończona 30 września zeszłego roku. – Ze względu na retroaktywny efekt ekonomiczny, BASF zapłaci Gazpromowi rekompensatę w wysokości 50 mln euro – można przeczytać w komunikacie niemieckiej spółki.

W ramach wymiany Gazprom zwiększył swe udziały w spółkach handlujących gazem i posiadających magazyny gazu w Europie – Wingas, Wieh i Wiee, oraz otrzymał połowę akcji w firmie Winz szukającej węglowodorów na Morzu Północnym. Magazyny pod kontrolą spółek, które przejmie Gazprom to Rehden (4,2 mld m3) i Jemgum (1 mld m3) w Niemczech oraz Haidach w Austrii (2,6 mld m3). W zamian Wintershall, będący spółką-córką BASF dostał 25,01 procent akcji w projekcie wydobywczym na złożu Achimow w formacji Urengoj na Zachodniej Syberii. Pozostałe akcje mają posiadać austriacki OMV (24,09 procent) i Gazprom (50 procent). Austriackie OMV również otrzymało dostęp do złóż w zamian za oddanie części akcji w infrastrukturze gazowej.

Prace będą prowadzone przez Wintershall i Gazprom. Tamtejsze zasoby węglowodorów są szacowane na 274 mld m3 gazu i 74 mln ton kondensatu, co odpowiada 2,4 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Wydobycie może osiągnąć wolumen co najmniej 8 mld m3 rocznie. Ma ruszyć w 2018 roku.

Gaz ze złoża mógłby docierać do Europy gazociągiem Nord Stream 2, czyli trzecią i czwartą nitką na szlaki dostaw gazu z Rosji, przez Morze Bałtyckie, do Niemiec. Projekt zakłada budowę dwóch nowych nitek podwodnego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego o łącznej przepustowości 55 mld m3 rocznie. Razem z dwiema istniejącymi nitkami da 110 mld m3 mocy. Jego oficjalna data uruchomienia to 2019 rok. W konsorcjum odpowiedzialnym za jego realizację znalazł się rosyjski Gazprom, niemieckie E.on i BASF/Wintershall, holendersko-brytyjski Shell, austriackie OMV i francuskie Engie.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wielokrotnie wyrażały krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku. Firmy zaangażowane w projekt, na czele z obdarzonymi dostępem do Syberii OMV i Wintershall, przekonują, że Europa potrzebuje nowego gazociągu z Rosji.

Współpraca Austriaków i Niemców z Gazpromem odbywa się pomimo utrzymania sankcji Unii Europejskiej przeciwko Gazprombankowi, Gazprom Nieftowi i spółkom naftowym z Rosji. Chociaż początkowo wymiana była hamowana przez agresję rosyjską na Ukrainie na czele z nielegalną aneksją Krymu, po prawie dwóch latach od rozpoczęcia konfliktu, firmy przeszły do działania.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X