Belgia ma pomysł jak walczyć z wysokimi cenami energii

1 września 2022, 06:15 Alert

Belgijski rząd federalny i władze regionalne ogłosiły środki, które mają powstrzymać gwałtownie rosnące cen energii – informuje agencja Belga. Jednak według premiera Alexandra De Croo, klucz do zarządzania tym kryzysem leży na szczeblu europejskim.

Flaga Belgii. Źródło: Wikipedia
Flaga Belgii. Źródło: Wikipedia

Ceny energii w Belgii

Belgijski rząd federalny chce przeznaczyć nadwyżki zysków w sektorze energetycznym na zasilenie funduszu solidarności – oświadczył w środę De Croo na konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego ds. wysokich cen energii. Komitet Konsultacyjny skupia rząd federalny oraz rządy regionalne i wspólnotowe Belgii.

Kraj podjął również decyzję o przedłużeniu do końca marca obniżki VAT na gaz i energię elektryczną oraz akcyzy na paliwa silnikowe. Ponadto zbada, w jaki sposób ludzie mogą uzyskać odroczenie spłaty kredytu hipotecznego. Sam rząd zobowiązał się do oszczędniejszego korzystania z ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia.

De Croo przyznał, że działania podejmowane na poziomie krajowym nie wystarczą, by rozwiązać wszystkie problemy. Europejscy ministrowie ds. energii spotkają się 9 września w celu przeprowadzenia nadzwyczajnych konsultacji w sprawie interwencji na rynku europejskim.

To spotkanie będzie „bardzo ważnym momentem” – powiedział De Croo, który podkreślił, że od marca wzywa do wprowadzenia europejskiego limitu cen gazu. – Tylko Europa może dziś powstrzymać to „krwawienie” – powiedział. Premier odniósł się do cen gazu w Azji i USA, które są odpowiednio o połowę i 10 razy niższe niż w Europie. To dowodzi, że niższa cena nie musi oznaczać niedoborów – wskazał.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Belgia pomoże Niemcom, bo ma atom i gaz