Gospodarka

Szacowana stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent

Pracownicy Fot. Freepik

Pracownicy Fot. Freepik

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 5,5 procent, co oznacza o 0,1 punktu procentowego więcej niż w styczniu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym czasie bez pracy pozostawało 848 tysięcy osób.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w poniedziałek, że w porównaniu do stycznia liczba bezrobotnych wzrosła o 10,4 tysięcy osób (o 1,2 procent), a rok do roku wzrosła o 2,8 tysiąca osób (0,3 procent). Pod koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 848 tysięcy bezrobotnych.

Łącznie w czterdziestu trzech powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej wywołany powodzią, zarejestrowanych było 77,9 tysięcy bezrobotnych, czyli o około 1,2 tysiąca osób więcej niż miesiąc wcześniej, przy czym dynamika wzrostu bezrobocia w tych powiatach wyniosła 1,6 procent, podczas gdy w pozostałych powiatach wyniosła 1,2 procent.

Bezrobotni obcokrajowcy

Resort podał, że w urzędach pracy zarejestrowanych było 12,5 tysięcy bezrobotnych obywateli Ukrainy, czyli 1,5 procent ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 roku (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła prawie ośmiokrotnie, natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,6 tysiąca osób, czyli o 5,0 procent.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło uwagę, że główne przyczyny rejestracji bezrobotnych w lutym 2025 roku to: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika.

Najczęstsze powody wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy w lutym 2025 roku to: podjęcie pracy, niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie oraz rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych.

Jak podał resort, w lutym stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent. To wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu ze styczniem bieżącego roku. Po raz ostatni wzrost stopy bezrobocia w lutym w odniesieniu do stycznia zanotowano w 2023 roku i również wyniósł on 0,1 punktu procentowego.

Początek roku oznacza wzrosty bezrobocia

Miesiące rozpoczynające i kończące rok są zazwyczaj tymi, w których notujemy nieznaczny wzrost poziomu bezrobocia – zaznaczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia w końcu lutego kształtowała się w przedziale od 3,3 procent w województwie wielkopolskim do 9,1 procent w podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego w dziewięciu województwach wzrosła o 0,1 punktu procentowego, w pozostałych nie zmieniła się.

Wskaźnik wzrósł w dwudziestu pięciu powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej – wzrost wyniósł od 0,1 do 0,5 punktu procentowego; najwyższy (o 0,5 punktu procentowego) zanotowano w powiecie kamiennogórskim.

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 79,3 tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej – 9,3 tysięcy (10,5 procent) mniej niż w poprzednim miesiącu i 17,5 tysięcy (18,1 procent) mniej niż w lutym 2024 roku.

Z kolei według danych liczonych metodologią Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w styczniu wyniosła 2,6 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż przed miesiącem i o 0,4 punktu procentowego mniej niż w styczniu 2024 roku. W tym czasie średnia w Unii Europejskiej wyniosła 5,8 procent, a w strefie euro 6,2 procent.

Polska zajęła (razem z Czechami) pierwsze miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. Trzecia była Malta z bezrobociem na poziomie 3 procent.

Biznes Alert / PAP

GUS: wzrosło bezrobocie. Najwięcej na Podkarpaciu, najmniej w Wielkopolsce


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
Ursula von der Leyen

Unia łagodzi Zielony Ład. Niestety nie dla Europy

Komisja Europejska łagodzi przepisy Zielonego Ładu, by przypodobać się partnerom handlowym z południowoamerykańskiego bloku Mercosur. „To rażąco podwójne standardy” –...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X