Druga dostawa ropy z USA dociera na Białoruś w obliczu protestów w całym kraju

11 sierpnia 2020, 06:00 Alert

Biełnaftachim informuje, że druga dostawa ropy z USA dotarła do naftoportu w Kłajpedzie, skąd trafi na Białoruś. Tymczasem w całym kraju trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Ropa dostarczona do Kłajpedy to mieszanka White Eagle Blend o wolumenie 76 tysięcy ton. Trafi stamtąd do Rafinerii Naftan w Nowopołocku drogą kolejową. Pierwsze wagony miały dotrzeć między dwunastym a trzynastym sierpnia. Cały ładunek zostanie przetransportowany do końca sierpnia. Wspomniana mieszanka powstała specjalnie na potrzeby rynku białoruskiego jako analog rosyjskiej Urals. Została dostarczona dzięki współpracy amerykańskiej Getka i polskiego Unimotu.

Dostawa dociera na Białoruś w obliczu narastających protestów w całym kraju związanych ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi, w których prezydent Alaksander Łukaszenka otrzymał ponad 80 procent głosów. Jego główna kontrkandydatka Switłana Cichanouska nie uznała wyniku wyborów. Protestom ogarniającym cały kraj towarzyszą zatrzymania i pobicia. Jest jedna ofiara śmiertelna interwencji sił bezpieczeństwa.

BelTA/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Gorący sierpień na Białorusi. Czy nastąpi przesilenie?