Bitcoin to elektroniczny system gotówkowy z 2009 roku. Jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. W ciągu ostatnich dni jego wartość osiągała najwyższą wartość w historii, aż w nocy z 4 na 5 grudnia przebił granicę stu tysięcy dolarów za jedną sztukę.
Koncepcja systemu płatności, który byłby zdecentralizowany to idea jeszcze z XX wieku. Jej renesans przypadł na lata 2008-2009, kiedy świat zmagał się z kryzysem finansowym. Na skutek utraty zaufania do tradycyjnych systemów bankowych, pojawiły się głosy o potrzebie anonimowego i niezależnego systemu.
Stworzenie Bitcoina
Pierwsze próby stworzenia kryptowalut pojawiły się w 2008 roku. Dopiero manifest opublikowany 31 października 2008 roku przez Satoshi Nakamoto, który nosi nazwę Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, wywołał prawdziwą w kryptowalutach. Celem manifestu był opis elektronicznych transakcji oparty na technologii peer-to-peer (P2P), który eliminował potrzebę pośredników, takich jak banki, umożliwiając bezpośrednią wymianę wartości między użytkownikami.
W ten sposób zaprojektowany został Bitcoin. Jest to waluta cyfrowa, bez fizycznego odpowiednika, funkcjonująca na zasadzie zdecentralizowanej sieci. Każdy bitcoin jest unikalnym zbiorem kodu komputerowego, którego wartość wynika z uznania społeczności użytkowników. To właśnie ich zainteresowanie i zaufanie kształtują cenę tej kryptowaluty. Wiąże się to z możliwością spekulacji, ale również pozwala na osiągnięcie zysków.
Premiera Bitcoina
Oficjalny start Bitcoina nastąpił 3 stycznia 2009 roku, kiedy twórca czyli Satoshi Nakamoto uruchomił sieć Bitcoin i wydobył pierwszy blok, zawierający 50 bitcoinów (BTC). Projekt opierał się na kodzie źródłowym licencjonowanym jako open source, co umożliwiło społeczności dalszy rozwój systemu.
Pierwszy kurs Bitcoina ustalono 5 października 2009 roku, bazując na kosztach jego wydobycia. Wówczas za jednego dolara można było nabyć aż 1309 BTC. W ostatnich dniach cena jednego BTC osiągnęła 100 tysięcy dolarów za 1. Według obecnego kursu taka ilość bitcoinów to 130 milionów dolarów.
Rozwój i Ewolucja
W lutym 2010 roku powstała giełda kryptowalut – Bitcoin Market. Była ona pierwszą taką publiczną platformą. Mimo początkowej stagnacji i braku zainteresowania, była ona ważnym przełomem w rozwoju usług związanych z kryptowalutami.
Bitcoin stawał się powoli popularną i anonimową walutą internetową, a jego technologia, oparta na łańcuchu bloków (blockchain), znalazła zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Pomimo początkowego sceptycyzmu, kryptowaluty zyskały ogromną popularność, a Bitcoin pozostaje liderem w tej dziedzinie.
W chwili obecnej bitcoin to nie tylko sposób na inwestycje, ale również podstawa cyfrowego obrotu walutą.
Ciemna strona idei
Przy obecnym trendzie na redukcję zużycia energii elektrycznej i przechodzeniu na odnawialne źródła energii, obsługa i tzw. wydobycie kryptowalut stanowi znaczne obciążenie. Według danych roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w związku z wydobyciem tej kryptowaluty wynosi 170 TWh. To więcej niż wynosi zużycie energii dla całej Polski.
Jedna transakcja z użyciem Bitcoina zużywa równowartość prądu dla mieszkańca Pakistanu na przestrzeni trzech lat. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2022 roku kryptowaluty odpowiadały za zużycie 0,4 procent zużycia.
Kryptowaluty wykorzystywane są również do prania pieniędzy przez przestępców. Duże zapasy tej waluty posiadają również Rosja i Chiny, które wykorzystują ją do operacji niezgodnych z prawem.
Do przestępstw dochodzi również na terenie Polski. Policja regularnie odnotowuje zgłoszenia nielegalnych „kopalni” w instytucjach publicznych. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w ostatnich dniach na Uniwersytecie Wrocławskim.
Rosyjskie problemy na Ukrainie odbijają się na krypto
Rosja planuje zakazać wydobywania kryptowalut na okupowanych terytoriach Ukrainy, w tym w Doniecku, Ługańsku, Zaporożu i Chersoniu. Zakaz ten ma na celu ochronę lokalnych sieci energetycznych i zacznie obowiązywać od grudnia 2024 roku. Zakaz obowiązywać ma do 15 marca 2025 roku. Zakaz ten ma być stosowany do 2031 roku.
Według gazety Moscow Times, ministerstwo energii Rosji planuje zaostrzyć kontrolę nad sprzętem wydobywczym w regionach zmagających się z niedoborami energetycznymi, takich jak Irkuck, Czeczenia i Doniecka Republika Ludowa.
Piotr Brzyski