BezpieczeństwoOpinie

Blinken: Niepodległa Ukraina będzie trwać o wiele dłużej niż Putin

Antony Blinken w programie "The Late Show With Stephen Colbert". Fot. YouTube/BiznesAlert.pl

Antony Blinken w programie "The Late Show With Stephen Colbert". Fot. YouTube/BiznesAlert.pl

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken wystąpił w wieczornym show Stephena Colberta “The Late Show”. Podczas rozmowy wypowiedział się on o sytuacji w związku z wojną w Ukrainie: – Ukraina przetrwa o wiele dłużej niż Putin – powiedział.

Binken u Colberta

– Niesprowokowana, nieusprawiedliwiona agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 80 dni. Do tej pory świat zobaczył niesamowitą odwagę i opór Ukraińców. Z powodu tej odwagi, oraz pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, zdołali nie tylko się obronić, ale też odepchnąć Rosjan; wygrali bitwę o Kijów, nadal trwają ciężkie walki na południu i wschodzie Ukrainy. Najważniejsze, że Ukraińcy bronią swojej wolności i suwerenności, duża część świata stoi za nimi. Zdaniem Putina Ukraina nie jest niepodległym państwem i musi być wcielona do Rosji i o to chodzi w tej wojnie. Teraz możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że niepodległa Ukraina będzie trwać o wiele dłużej, niż Władimir Putin – powiedział Blinken.

Sekretarz stanu został zapytany przez prowadzącego show, na ile możliwa jest gorąca wojna między Rosją a Stanami Zjednoczonymi: – To nie jest wojna między nami a Rosją, ani wojna zastępcza. Dajemy po prostu Ukrainie to, czego potrzebuje, by się bronić. Kładziemy również presję na Rosję, by zakończyła tę agresję. Wraz z innymi państwami wprowadziliśmy sankcje, które utrudniają życie Rosjanom. Ponad 800 firm, wśród nich największe marki na świecie, wyszły z Rosji, bo nie chcą ponosić kosztów wizerunkowych przez prowadzenie tam biznesu – mówił.

Colbert zapytał też Blinkena o zajęcie Mariupola przez Rosjan: – Po odepchęciu od Kijowa, Rosjanie walczą o południe i wschód Ukrainy. Obawiam się, że to, co widzieliśmy w Buczy, będzie niczym w porównaniu z tym, co zobaczymy w Mariupolu. Amerykanie byli niezwykle chojni dla Ukrainy; widzieli jak duże państwo napada na mniejsze, chcąc siłą zmienić jego granice, i decydować o jego przyszłości. Nie chcemy żyć w świecie, który tak działa – odpowiedział sekretarz stanu.

Odniósł się on również do kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO: – Prezydent Putin przyczynił się do wszystkiego, czemu chciał zapobiec. Chciał osłabić NATO, teraz Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do sojuszu. Chciał podzielić Zachód, a ten jest teraz zjednoczony bardziej niż kiedykolwiek. Chciał też, by Ukraina była częścią Rosji, co też się nie stanie – odpowiedział.

Opracował Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Berlin nie przekaże Ukrainie Taurusów i Patriotów

Niemcy nie przekażą Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot i pocisków manewrujących Taurus. Berlin dysponuje sześcioma zestawami do ochrony swojego nieba,...
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Udostępnij:

Facebook X X X