AlertPAPŚrodowisko

Gigantyczna susza w Brazylii. Rząd zapowiada inwestycje w gospodarkę wodną

Amazonia. Fot. Flickr

Amazonia. Fot. Flickr

W Brazylii z powodu największej od ponad 90 lat suszy ministerstwo rozwoju regionalnego tego kraju ogłosiło, że niezbędne będzie zainwestowanie gigantycznych kwot w gospodarkę wodną, co jest niewykonalne bez udziału sektora prywatnego. Plan ten popiera prezydent Jair Bolsonaro. Chodzi o budowę zbiorników retencyjnych oraz systemów dystrybucji i oczyszczania wody, a także oczyszczalni ścieków.

Klęska suszy w Brazylii

Mimo, iż Brazylia ma jedne z największych na świecie zasobów wody słodkiej, niemal 35 mln spośród 210 mln mieszkańców tego kraju nie ma dostępu do wody pitnej, a z kanalizacji i oczyszczalni ścieków może korzystać zaledwie około 100 mln Brazylijczyków. Według ekspertów ministerstwa zdrowia bardzo zwiększa to liczbę zakażeń koronawirusem w warunkach pandemii, która w ostatnich tygodniach zbierała w Brazylii największe na świecie żniwo śmierci.

Jeszcze przed pandemią, w 2018 roku, w kraju zarejestrowano 230 tys. hospitalizacji z powodu chorób przenoszonych przez nieoczyszczoną wodę, takich jak nieżyt żołądka i jelit, gorączka tyfusowa i cholera. Na posiedzeniu parlamentu minister rozwoju regionalnego Rogerio Marinho oświadczył, że władze stanowe i miejskie będą w stanie wyasygnować zaledwie 1 procent środków niezbędnych do modernizacji i rozbudowy sieci wodociągów i kanalizacji.

Realny termin osiągnięcia celu, którym jest zagwarantowanie 99 proc. ludności bezpiecznego dostępu do wody pitnej, to dopiero – jak oświadczył Marinho – rok 2033. Minister obiecał zakończenie w tym samym terminie budowy systemu odprowadzania ścieków, który obejmie większość przedmieść wielkich miast Brazylii – faweli, czyli dzielnic zamieszkanych przez najuboższą ludność.

Przeciwnicy inspirowanego przez prezydenta Bolsonaro planu oddania bogatych zasobów wody pitnej, jakimi dysponuje kraj, w ręce prywatnych przedsiębiorców twierdzą, że jest on pozbawiony realizmu i nie ma oparcia w rzeczywistych możliwościach oraz zamiarach brazylijskiego i międzynarodowego kapitału prywatnego. Takie stanowisko zajmuje m.in. prezes brazylijskiego Krajowego Stowarzyszenia Służb Miejskich i Oczyszczalni Aparecido Hojaij, który domaga się od rządu, aby potraktował wygospodarowanie środków na budowę oczyszczalni ścieków jako “jedno z najpilniejszych zadań wobec inwazji koronawirusa na Brazylię”.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Brazylia wycofuje się z organizacji COP25

 


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X