Bruksela nie pozwala niemieckim landom na tani prąd

12 września 2023, 15:25 Alert

Niemieccy premierzy landowi byli w tym tygodniu z wizytą w Brukseli, ale nadal nie ma postępów w sprawie cen energii elektrycznej dla niemieckiego przemysłu. Premierzy chcą subsydiować energię elektryczną dla energochłonnych gałęzi przemysłu, do czego konieczne jest wsparcie Unii Europejskiej.

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni – powiedział w czwartek Stephan Weil przewodniczący Rady Ministrów Dolnej Saksonii  (SPD).

– Premierzy landowi uważają, że wysokie koszty energii w Niemczech są zagrożeniem dla niemieckiego przemysłu. Co raz częściej niemieccy przedsiębiorcy w przypadku nowych zakładów decyduje się na inwestycje np. USA, gdzie energia jest tańsza. Sytuacja jest szczególnie napięta pod tym względem z branży chemicznej i w hutnictwie – podaje niemiecka gazeta Handelsblatt.

W Niemczech przemysł może korzystać z niższych stawek cenowych, przy pobieraniu większych ilości energii. Niegdyś różnica w cenach regularnych oraz przemysłowych była znacząca. To się jednak bardzo zmieniło. W 2022 r. zgodnie ze średnią cenowa klienci komercyjni w Niemczech płacili 25,65 centów za kilowatogodzinę przy rocznym zużyciu wynoszącym 50 megawatogodzin.

Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

Niemcy zostawią węgiel na dłużej, bo Bruksela nie zgadza się na ich dopłaty do gazu