Przebudowa linii 110 kV w powiecie rawskim została zakończona

28 czerwca 2021, 18:15 Alert
pge, linie, sieci, energetyka
fot. PGE Dystybucja

PGE Dystrybucja Oddział Łódź zakończył ostatni, 24–kilometrowy etap przebudowy linii 110 kV relacji Odlewnia-Rawa Mazowiecka, prowadzącej z Rawy Mazowieckiej do Koluszek. Inwestycja była realizowana w latach 2019–2021.


PGE zaznacza, że linia 110 kV Odlewnia-Rawa Mazowiecka stanowi istotny element sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja z uwagi na przyłączone do niej trzy farmy wiatrowe: Ścieki, Skoczykłody oraz Głuchów, o łącznej mocy wytwórczej 76 MW.

– W ramach inwestycji dotychczasowa 30-kilometrowa linia jednotorowa została zastąpiona linią dwutorową, wybudowaną na słupach rurowych i z większym przekrojem przewodów roboczych. Usytuowanie linii na nowoczesnych słupach rurowych poprawia bezpieczeństwo przesyłu energii, a wymiana linii na dwutorową oraz zwiększone przekroje kabli przewodów poprawiają jakość dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Znaczący wpływ na efektywność dostaw energii ma również skablowanie sieci średniego napięcia w miejscach krzyżowania z linią WN – czytamy w komunikacie.

Zdaniem PGE, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i przebudowa sieci na dwutorową nie tylko znacząco zwiększa jej zdolności przesyłowe, ale także poszerza możliwości elastycznego prowadzenia ruchu w sieci. Poprawia również możliwości przyłączeniowe, w tym – tak istotne do transformacji energetycznej Polski – przyłączanie nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Spółka PGE zbuduje z Polimexem elektrociepłownię w Siechnicach