Rusza kolejny etap projektu Harmony Link. Tym razem będzie to budowa stacji konwerterowych mających za zadanie odbierać prąd z podmorskiego kabla i przekazywać energię dalej liniami wysokiego napięcia.
Realizacja Harmony Link
Projekt Harmony Link to budowa podmorskiego kabla zasilającego między Polską, a Litwą. Głównym celem jest przejście przejścia krajów bałtyckich z sieci przesyłowej IPS/UPS do sieci synchronicznej Europy kontynentalnej. Kabel połączy stację Żarnowiec w Polsce z podstacją Darbenai na Litwie.
Po zakończeniu zbadania dna morskiego oraz wytyczenia trasy teraz nastąpił czas na ogłoszenie przetargu budowy stacji konwertorowych. – Elementami które nie będą podlegały zmianom w ramach przetargu są: zastosowana technologia (VSC), napięcie znamionowe prądu stałego (320 kV), obciążalność trwała mocą czynną (minmum700 MW), przeciążalność mocą czynną (minimum 100 MW).
W umowie podpisanej w maju 2020 roku operatorzy zdecydowali o podziale prac, które będą realizowane przez każdą ze stron. Litewski Litgrid będzie odpowiedzialny za instalację kabla HVDC, natomiast Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) będą odpowiedzialne za budowę stacji konwertorowych na Litwie i w Polsce
Zamówienie będzie elementem projektu ,,Implementation of Baltic Synchronisation Project Phase II”, który otrzymał dofinansowanie z funduszu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility).
Interkonektor będzie oparty na technologii HVDC i o mocy 700 MW. Przewidywany termin ukończenia prac to 2025 rok. Harmony Link to drugie połączenie elektroenergetyczne pomiędzy polskim i litewskim systemem. Pierwsza linia LitPol Link łączy stacje Ełk i Alytus na Litwie. Całość projektu opiewa na 700 milionów euro, z czego 500 milionów euro stanowi unijne dofinasowanie.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Gryczka