Przyspiesza projekt Harmony Link, rusza kolejny przetarg

29 sierpnia 2022, 17:15 Alert

Rusza kolejny etap projektu Harmony Link. Tym razem będzie to budowa stacji konwerterowych mających za zadanie odbierać prąd z podmorskiego kabla i przekazywać energię dalej liniami wysokiego napięcia.

Statek badający dno morskie na potrzeby Harmony Link. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Statek badający dno morskie na potrzeby Harmony Link. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Realizacja Harmony Link

Projekt Harmony Link to budowa podmorskiego kabla zasilającego między Polską, a Litwą. Głównym celem jest przejście przejścia krajów bałtyckich z sieci przesyłowej IPS/UPS do sieci synchronicznej Europy kontynentalnej. Kabel połączy stację Żarnowiec w Polsce z podstacją Darbenai na Litwie.

Po zakończeniu zbadania dna morskiego oraz wytyczenia trasy teraz nastąpił czas na ogłoszenie przetargu budowy stacji konwertorowych. – Elementami które nie będą podlegały zmianom w ramach przetargu są: zastosowana technologia (VSC), napięcie znamionowe prądu stałego (320 kV), obciążalność trwała mocą czynną (minmum700 MW), przeciążalność mocą czynną (minimum 100 MW).

W umowie podpisanej w maju 2020 roku operatorzy zdecydowali o podziale prac, które będą realizowane przez każdą ze stron. Litewski Litgrid będzie odpowiedzialny za instalację kabla HVDC, natomiast Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) będą odpowiedzialne za budowę stacji konwertorowych na Litwie i w Polsce

Zamówienie będzie elementem projektu ,,Implementation of Baltic Synchronisation Project Phase II”, który otrzymał dofinansowanie z funduszu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility).

Interkonektor będzie oparty na technologii HVDC i o mocy 700 MW. Przewidywany termin ukończenia prac to 2025 rok. Harmony Link to drugie połączenie elektroenergetyczne pomiędzy polskim i litewskim systemem. Pierwsza linia LitPol Link łączy stacje Ełk i Alytus na Litwie. Całość projektu opiewa na 700 milionów euro, z czego 500 milionów euro stanowi unijne dofinasowanie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Gryczka