Buzek: Uczyńmy energię filarem współpracy z USA

17 listopada 2015, 05:55 Energetyka

Jerzy Buzek, szef Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, odbył w zeszłym tygodniu oficjalną trzydniową wizytę w Waszyngtonie. Spotkał się z członkami amerykańskiego Kongresu i rządu oraz przedstawicielami biznesu, z którymi rozmawiał przede wszystkim na temat współpracy w dziedzinie energetyki, a zwłaszcza o liberalizacji handlu skroplonym gazem (LNG).

Podsumowując wizytę w Waszyngtonie, były przewodniczący PE powiedział: „Zabiegałem o to, aby energia stała się kluczowym filarem naszego partnerstwa z USA. Dzięki rewolucji łupkowej Ameryka coraz bardziej liczy się na świecie jako eksporter energii. Możliwość importu amerykańskiego gazu będzie mieć szczególnie duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej, uzależnionej dotąd od jednego źródła dostaw gazu. To typowa sytuacja «win-win», bo skorzystamy na tym zarówno my i nasz interes gospodarczy, jak i Amerykanie – poprzez przychody z eksportu, nowe inwestycje i miejsca pracy.”
„To prawda, że amerykańska administracja jest jeszcze przywiązana do obowiązujących reguł – licencji na eksport LNG i zakazu eksportu ropy pochodzącego sprzed 43 lat. Przekazałem mocną wiadomość – w gospodarce wolnorynkowej nie można licencjonować handlu czymkolwiek. Amerykanie zapewniali mnie, że jeszcze w tym miesiącu ich rząd może złagodzić ograniczenia. Za to w Kongresie widziałem prawdziwą wolę, żeby te ograniczenia znieść w ogóle.” – dodał europoseł.

Jednym z najważniejszych punktów wizyty Jerzego Buzka w Stanach Zjednoczonych była wspólna sesja eurodeputowanych i członków Kongresu „Współpraca transatlantycka w dziedzinie energii”, którą przewodniczący komisji Parlamentu Europejskiego prowadził wraz z Fredem Uptonem, swoim amerykańskim partnerem – przewodniczącym Komisji ds. Energii i Handlu w Izbie Reprezentantów.

Jerzy Buzek przemawiał również jako tzw. keynote speaker podczas II Okrągłego Stołu LNG – kontynuacji rozpoczętych w Brukseli rokowań o politycznych, prawnych i biznesowych aspektach handlu skroplonym gazem. Europoseł wygłosił przemówienie na temat transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego w think tanku Atlantic Council – poruszając takie zagadnienia jak Unia Energetyczna, dywersyfikacja dostaw energii do UE, potencjał USA jako eksportera gazu oraz budowa infrastruktury energetycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. W wystąpieniu w Amerykańskiej Izbie Handlowej (US Chamber of Commerce) Jerzy Buzek mówił o TTIP i energii, odnosząc się do prac nad konkurencyjnym i przejrzystym rynkiem energii łączącym UE i USA, a także do obaw związanych z negocjowaną strefą wolnego handlu.