Była ambasador USA w Polsce będzie doradzać ZE PAK przy małym atomie SMR

6 września 2021, 18:00 Alert
Ambasador Georgette Mosbacher. Źródło: Flickr
Ambasador Georgette Mosbacher. Źródło: Flickr

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podaje, że podpisał porozumienie z IP3 Corporation o planie wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W zarządzie tej firmy znajdzie się była ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

ZE PAK podaje, że współpraca z IP3 ma polegać na „wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii. Strony będą wspólnie pracować nad przygotowaniem planu wdrożeniowego i finansowego w celu stworzenia wymagań, a następnie zamówienia konkretnych rozwiązań”.

ISB News przypomina, że w sierpniu tego roku Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej na bazie aktywów ZE PAK. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy. Jak wówczas podano, na podstawie zawartej umowy, strony zamierzają podjąć współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej.

ZE PAK/ISB News/Wojciech Jakóbik

Atomowa kopalnia w Rosji i żyła złota polskich magnatów biznesu. Jeśli się sprawdzi