Ministerstwo klimatu i środowiska zakończyło konsultacje dotyczące ceny maksymalnej za energię z offshore. Ma ono już nową rekomendację, ale najpierw będzie ona dyskutowana na poziomie ministerialnym.
– Szczegółowo przeanalizowaliśmy wszystkie uwagi, które spłynęły do konsultacji. Zostały one poddane modelowaniu w zakresie analityki budowania ceny wykorzystując narzędzia analityczne, którymi dysponuje strona rządowa. Są to zaawansowane programy informatyczne, które pozwalają nam parametryzować składniki ceny. W tej chwili została ustalona pewna rekomendacja, której obecnie nie mogę ujawnić publicznie. W przyszłym tygodniu odbędzie się jeszcze spotkanie uzgodnieniowe na poziomie członków Rady Ministrów – powiedział Irenusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
W ubiegłym tygodniu resort klimatu przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ceny maksymalnej energii elektrycznej wytworzonej w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzonej do sieci, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda. Według propozycji resortu klimatu i środowiska, cena ta ma wynosić 301,5 zł/MWh.
Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje zmienić proponowaną cenę maksymalną 301,50 zł/MWh na cenę maksymalną nie niższą niż 325,62 zł/MWh. Zainteresowane spółki i podmioty mówią o poziomie ok. 350 – 370 zł/MWh
Bartłomiej Sawicki
Sawicki: Siedem grzechów głównych rozporządzenia o cenie energii z offshore