Rusza centrum wymiany wiedzy o zabezpieczeniach systemów teleinformatycznych

3 czerwca 2022, 17:30 Alert

W ministerstwie aktywów państwowych została podpisana deklaracja o utworzeniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG. Celem jego powstania jest wymiana i przekazywanie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Centrum będzie dbało także o zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Źródło: pixabay.com

Wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik wziął udział w spotkaniu poświęconym uruchomieniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG. Resort podaje, że jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które będzie skupiać w sobie spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Celem jego powstania jest wymiana i przekazywanie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Centrum będzie dbało także o zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa – czytamy w komunikacie.

– Dzisiaj definicja bezpieczeństwa energetycznego jest definicją bezpieczeństwa narodowego Polaków – mówi Piotr Pyzik.

Do tej pory w Polsce zostały uruchomione tylko dwa takie centra, tj. ISAC-Kolej w sektorze kolejowym oraz Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej (ISAC-UKE) w sektorze telekomunikacyjnym.

Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG będą tworzyć spółki Skarbu Państwa z sektora surowcowego. W jego skład wejdą: Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM, Tauron, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel „Bogdanka” oraz Węglokoks Kraj.

– Liczę, że umowa która została dzisiaj podpisana zabezpieczy działania czterech motorów napędowych cywilizacyjnej transformacji energetycznej – dodał wiceminister.

Organizacja powstała z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Ministerstwo aktywów państwowych/Jędrzej Stachura

Fundusz kapitałowy Orlenu zainwestował w akcje firmy z branży cyberbezpieczeństwa