Resort klimatu chce zmiany podstaw naliczania taryf energii elektrycznej

11 kwietnia 2024, 11:30 Alert

Paulina Hennig-Klosa, minister klimatu i środowiska, zapowiedziała przedstawienie projektu ustawy, który zmieni sposób naliczania cen energii elektrycznej, tak by były one niższe.

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik
Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że ministerstwo klimatu i środowiska zaproponuje wprowadzenie mechanizmu zmieniającego podstawy naliczenia taryf energii elektrycznej w celu ich obniżenia. Narzędzie będzie składało się z trzech aspektów.

– Kończymy pisać ustawę, w której będą trzy elementy. Pierwszy to zmiana podstawy do naliczenia taryf, tak aby można je obniżyć. Jest przestrzeń do obniżki, nowe zarządy chcą obniżać ceny. Taryfy będą niższe – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska w TVP Info.

Pozostałe dwa elementy to cena maksymalna utrzymana na niższym poziomie niż obecnie i bon energetyczny, który otrzyma około 3,5 miliona osób. Według planów minister klimatów i środowiska ustawa ma trafić do Sejmu w kwietniu.

Ceny energii są zamrożone do czerwca bieżącego roku. Ustalono pułap cenowy na 412 zł/MWh. Rząd zadeklarował, że zajmie się projektem ustawy, który ochroni najuboższych od wzrostu cen energii.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Gibała: Co ścieki mówią o Polakach?