EnergetykaEnergia elektryczna

Borchardt: Komisja Europejska przyjrzy się rekompensatom cen energii w Polsce

fot. Pixabay

17 stycznia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki spotkał się z zastępcą Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej (DG ENERGY). Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące polskiego i europejskiego rynku gazu, off shore czy miksu energetycznego.

Jednak głównym tematem rozmów były wyzwania przed jakimi stoi polska energetyka między innymi w kontekście unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Polska wprowadziła już systemy, których celem jest promowanie działań proekologicznych, jak np. wparcie inwestycji w odnawialne źródła energii (aukcje OZE), wsparcie działań zwiększających efektywność energetyczną czy wsparcie dla procesów wysokosprawnej kogeneracji (CHP).

Prezes URE jest organem, który organizuje systemy wsparcia (np. aukcje OZE i CHP). W 2019 roku ustawodawca przeznaczył do sprzedaży poprzez aukcje OZE blisko 185 TWh energii o łącznej wartości ponad 69,6 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia wszystkich aukcji, które przeprowadził Urząd, sprzedano prawie 91 TWh energii elektrycznej o łącznej wartości ok. 20,6 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia aukcji może powstać ok. 2,2 GW nowych mocy w technologii wiatrowej, ok. 0,9 GW w technologii PV oraz niecałe 20 MW nowych mocy w pozostałych technologiach OZE.

Rola URE przy rozwoju offshore

– Wiem, że Polska pracuje nad przepisami dotyczącymi offshore. Zależy mi na regionalnej współpracy wszystkich państw bałtyckich w tym zakresie, a rola regulatorów będzie tu miała duże znaczenie – zauważył Kalus-Dieter Borchardt, zastępca Dyrektora Generalnego DG ENERGY.

–  Dywersyfikacja źródeł energii, zmiany polskiego miksu energetycznego mają fundamentalne znaczenie dla gospodarki państwa. A nie do przecenienia jest rosnąca rola nowych technologii, których szybki rozwój z pewnością będzie miał wpływ na ten obszar –  powiedział Rafał Gawin, Prezes URE.

Ceny energii a Komisja Europejska

Dyrektor Borchardt odniósł się także do cen energii elektrycznej w Polsce i toczącej się na ten temat publicznej debaty – Gratuluję polskiemu regulatorowi tego, jak poradziliście sobie z ubiegłorocznym zamrożeniem cen energii elektrycznej. To dobry sygnał, że Polska nie wdrożyła tego rozwiązania w 2020 roku. Teraz bardzo ważne jest, żeby projektowane obecnie przez polski rząd przepisy dotyczące rekompensat dla gospodarstw domowych były w zgodzie z przepisami unijnymi regulującymi definicję konsumenta wrażliwego. Komisja Europejska będzie chciała odnieść się do projektowanych przepisów i we współpracy z regulatorem znaleźć rozwiązanie zadowalające wszystkie strony – zapowiedział przedstawiciel Komisji.

Zgodnie z postanowieniami trzeciego pakietu energetycznego, organy regulacji energetyki z krajów członkowskich powinny brać czynny udział w procesie wdrażania europejskiej polityki energetycznej. Prezes URE aktywnie uczestniczy w procesie budowania wspólnego rynku energii poprzez udział w pracach unijnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), działania na szczeblu regionalnym w ramach Inicjatyw Regionalnych, stałą współpracę ze swoimi odpowiednikami z innych państw członkowskich oraz z unijnymi instytucjami, w tym z Komisją Europejską.

DG Energy (Dyrekcja Generalna ds. Energii Komisji Europejskiej) odpowiada za politykę energetyczną UE: zapewnienie Europie dostępu do bezpiecznej i trwałej energii po konkurencyjnych cenach. Zastępca Dyrektora Generalnego DG ENERGY, Klaus-Dieter Borchardt, w DG Energy kieruje trzema dyrektoriatami (A, B i C), które zajmują się polityką energetyczną (dyrektoriat A), wewnętrznym rynkiem energii (B) oraz odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną, a także badaniami i innowacjami (dyrektoriat C). Dyrektor Borchardt przebywa w Polsce z oficjalną wizytą.

Urząd Regulacji Energetyki 

Sawicki: Nowe ceny energii. Stare pytania


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X