Ceny energii wzrosną. PGE tłumaczy dlaczego (INFOGRAFIKA)

22 grudnia 2021, 06:00 Alert
wiatrak pge energa odnawialna oze
Źródło: PGE Energia Odnawialna

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Niestety, nie uda się uniknąć wzrostu cen. Największy wytwórca energii w Polsce, PGE Polska Grupa Energetyczna, tłumaczy co się składa na rachunek za prąd, i dlaczego w przyszłym roku zapłacimy więcej.

Dlaczego ceny energii rosną?

Polska jest w trakcie transformacji energetycznej. Obecnie większość energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych, kupujących uprawnienia do emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). – W tym roku ceny uprawnień do emisji CO2 drastycznie wzrosły. Jeszcze na początku roku cena CO2 wyniosła 28 euro za tonę. 8 grudnia cena ta osiągnęła rekordowy poziom 90 euro za tonę, czyli ponad trzykrotnie więcej niż na początku roku – przypomina PGE.

Co zatem składa się na cenę energii elektrycznej? Okazuje się, że aż 59 procent średniej ceny energii to ceny uprawnień do emisji CO2, 25 procent to pozostałe koszty związane z produkcją energii, 8 procent stanowią koszty OZE i efektywności energetycznej, 6 procent to koszty własne sprzedawców energii, a w sumie 2 procent to akcyza i marża sprzedawców energii. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do emisji CO2 i koszty OZE wynikają z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. To niemal dwie trzecie ceny energii elektrycznej.

O ile więcej zapłacimy?

Jeśli przyjąć, że statystyczna czteroosobowa rodzina w Polsce zużywa około 1,8 MWh rocznie, to rachunki za energię wzrosną średnio o 23 procent, czyli o około 21 złotych w miesiącu. PGE zastrzega jednak, że wzrost ten nie będzie skokowy, i istotna tu będzie rola rządowej Tarczy Antyinflacyjnej: – Statystyczna polska rodzina, która jest klientem PGE, dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej odnotuje w pierwszym kwartale 2022 roku średni wzrost na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł. Do dalszego spowolnienia podwyżek cen przyczyni się także czasowe zniesienie akcyzy i obniżenie podatku VAT na energię elektryczną – informuje PGE.

Wsparcie w ramach Tarczy Antyinflacyjnej jest skierowane do gospodarstw domowych o średnich i niskich dochodach. PGE przypomina, że jego wysokość zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i progu dochodów. – Żeby skorzystać z dodatku osłonowego będzie trzeba zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy i złożyć odpowiedni wniosek. W placówkach MOPS można też uzyskać najwięcej szczegółów – podaje spółka.

– Dzięki działaniom osłonowym rządu, obniżce podatków i Tarczy Antyinflacyjnej polskie rodziny będą chronione przed skokowym wzrostem cen energii – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Więcej szczegółów można znaleźć na grafice poniżej.

Wzrost kosztów dystrybucji

Co istotne, w rachunkach opłacanych przez gospodarstwa domowe oprócz kosztów samej energii elektrycznej zawarty jest też koszt jej dystrybucji. Zwykle rozkładają się one po równo, a więc jedną połowę stanowią koszty energii elektrycznej, a drugą opłaty dystrybucyjne. – Wzrost stawek w obszarze dystrybucyjnym spowodowany jest gównie potrzebami inwestowania w infrastrukturę sieciową, w celu dostosowania do zmieniającego się otoczenia rynkowego. Takim przykładem są odnawialne źródła energii i szybko rozwijający się rynek prosumencki. Polacy coraz chętniej przechodzą na zieloną energię. PGE Dystrybucja wspomaga ich w tym procesie – podaje PGE Polska Grupa Energetyczna.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje o taryfach?

Treść Taryfy dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grup taryfowych G zatwierdzona dla PGE Obrót jest dostępna na stronie URE i będzie od 1 stycznia 2022 r. dostępna na stronach internetowych http://www.gkpge.pl, http://www.pge-obrot.pl oraz w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót. Natomiast Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja jest opublikowana na stronie URE, na stronach internetowych www.gkpge.pl, www.pgedystrybucja.pl oraz w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Dystrybucja.

PGE Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński