Ceny prądu we Francji spadają mocno, ale Niemcy przewidują ich wzrost zimą

5 września 2023, 09:15 Alert

Co do rozwoju cen prądu we Francji, która jest ściśle związana z sieciami krajów sąsiednich takich jak Niemcy, Belgia czy Szwajcaria, brakuje jednoznacznej interpretacji. O ile część francuskich ekspertów zwraca uwagę na znaczny spadek cen produkcji prądu, o tyle inni ostrzegają przed nadchodzącą zimą i większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, bo większość Francuzów ogrzewa swoje mieszkania piecykami elektrycznymi. Niemiecki portal ekonomiczny Finanzmarktwelt tłumaczy obecne spadki cen produkcji prądu ponowną sprawnością dużej części elektrowni jądrowych we Francji.

Żarówki. Fot. Pixabay
Żarówki. Fot. Pixabay

Sprawność krajowych elektrowni jądrowych, które dostarczają około dwóch trzecich energii elektrycznej, wzrosła w poniedziałek powyżej 40 gigawatów po raz pierwszy od miesięcy, podczas gdy 12 z 16 uszkodzonych reaktorów zostało naprawionych, podali analitycy Engie SA EnergyScan w nocie. Fakt, że EDF utrzymuje swój cel produkcyjny na 2023 rok – podaje niemiecki portal Finanzmarktwelt.

W rozmowie z francuską gazetą Le Figaro Thomas Veyrenc potwierdza fakt, że francuski system energetyczny jest obecnie znacznie stabilniejszy niż jeszcze rok temu, gdy ceny prądu na giełdach sięgały nawet 1000 euro/MWh. Veyrenc przewiduje, że francuskie elektrownie jądrowe wytworzą w tym roku znacznie więcej niż 300 TWh prądu, będzie to o 10-20 procent więcej niż w zeszłym roku. Do tego dochodzą dobrze napełnione zbiorniki wodne, które funkcjonują we Francji jako magazyny energii oraz planowane na ten rok podłączenie dużych farm wiatrowych offshore do francuskiej sieci.

Ponad 70 procent prądu we Francji pochodzi z elektrowni jądrowych. Francuzi dysponują 56 elektrowniami jądrowymi, które w ubiegłych latach zostały częściowo poddane modernizacji i remontom, aby zapobiec i wykluczyć ich awarie.

Finanzmarktwelt / Le Figaro/ Aleksandra Fedorska

Niemcy nie chcieli atomu, więc może im zostać tej zimy węgiel