EnergetykaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Chiński węgiel tanieje. Rząd nakazuje gromadzić zapasy

Prezydent Chin Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping. Chińscy naukowcy opracowali nową, przełomową technologię ekstrakcji uranu z wody morskiej, która może zmienić globalny układ sił w energetyce jądrowej. / Fot: Ludovic MARIN / AFP

Chiny nakazują elektrowniom zwiększyć krajowe zapasy węgla, by ustabilizować ceny surowca, które spadły do najniższego poziomu od czterech lat. Rynek zmaga się z nadpodażą i słabnącym popytem, a producenci notują gwałtowny spadek zysków. 

W celu wsparcia sektora górniczego, Państwowa Komisja Rozwoju i Reform wezwała chińskie elektrownie do priorytetowego zakupu krajowego węgla oraz zwiększenia zapasów węgla energetycznego o 10 procent.  

Wyznaczono przy tym ambitny cel – osiągnięcie poziomu zapasów na poziomie 215 milionów ton metrycznych do 10 czerwca – poinformowały agencję prasową Reuters chińskie źródła zaznajomione ze sprawą. 

Pesymistyczne nastawienie sprzedawców  

Krajowi handlowcy są sceptyczni wobec skuteczności tych działań z powodu rosnących zapasów i malejącego popytu na ten surowiec w Państwie Środka. Produkcja węgla w tym kraju rośnie, a import w kwietniu spadł o 16 procent.  

– Zasoby węgla w kopalniach wzrosły o 42 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, natomiast zapasy na północy kraju wzrosły o 25 procent rok do roku – poinformował państwowy dziennik China Energy Daily. 

Jak przekazało Reutersowi trzech informatorów, kupujący są obecnie kierowani w stronę zaopatrywania się w węgiel z północnych regionów Chin, co ma pomóc w stopniowym zmniejszaniu nadmiernych zapasów zgromadzonych w tamtejszych portach. 

Ceny węgla spadają  

Ceny węgla w Chinach nieustannie wykazują tendencję spadkową. Pod koniec maja tona węgla średniej jakości, o wartości opałowej 5 500 kilokalorii na kilogram, kosztowała 620 juanów (około 86 dolarów amerykańskich), co oznacza najniższy poziom od marca 2021 roku. 

W 2024 roku Państwo Środka zaimportowało rekordowe 542,7 miliona ton węgla, jednak prognozy wskazują na możliwy spadek importu w bieżącym roku. Tylko w kwietniu odnotowano 16-procentowy roczny spadek wolumenu sprowadzanego surowca. 

W okresie od stycznia do kwietnia wydobycie węgla w Chinach wzrosło o 6,6 procent rok do roku, osiągając poziom 1,58 miliarda ton. Jednocześnie zyski branży znacząco się skurczyły – o 48,9 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jak wynika z oficjalnych danych. 

Rząd nie chce ograniczać wydobycia 

W opinii Reutersa, chińskie kopalnie nadal zwiększają wydobycie, mimo że ceny węgla spadają. Rząd nie zamierza go ograniczać, bo obawia się powtórki z niedoborów i przerw w dostawach prądu, jakie miały miejsce w latach 2021 i 2022. 

– Sądzę, że władze bardzo uważnie starają się zapobiec powtórzeniu tamtej sytuacji. Są gotowe zaakceptować okres, w którym część krajowych producentów będzie borykać się z poważnymi trudnościami – dodał Toby Hassall, główny analityk rynku węgla w firmie LSEG, dostarczającej infrastrukturę dla rynków finansowych. 

Według danych z 29 maja, ceny węgla w Chinach obniżyły się do poziomu 170,72 dolarów za tonę. Kontrakty terminowe na węgiel koksowy notowane na giełdzie w Dalian wynosiły 765 juanów (około 106,20 dolarów). Koksownie w prowincji Shanxi funkcjonują obecnie na poziomie 83 procent swojej zdolności produkcyjnej, a według portalu GMK Center na horyzoncie nie widać sygnałów świadczących o zbliżającym się ograniczeniu nadwyżki podaży. 

Telewizja ekonomiczna Bloomberg podawała, że węgiel koksowy jest w Chinach dużo rzadszy niż węgiel energetyczny, który trafia do elektrowni.  

Chao Yuke, analityk z Chińskiego Stowarzyszenia Transportu i Dystrybucji Węgla potwierdził twierdzenia, że rynek węgla w jego kraju zmaga się z nadmiarem tego surowca, co dodatkowo osłabia stronę podażową i sprawia, że dalszy spadek cen wydaje się bardzo możliwy. 

Tomasz Winiarski


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X