Chiny deklarują współpracę z Finlandią po awarii gazociągu Balticconnector

23 października 2023, 15:30 Alert

Chiny chcą współpracować z Finlandią w celu zbadania uszkodzeń gazociągu Balticconnector, poinformował 23 października przedstawiciel chińskiego MSZ Mao Ning, komentując doniesienia o możliwym udziale statku z Hongkongu w sytuacji awaryjnej w gazociągu.

System przesyłowy gazu w państwach bałtyckich fot. Balticconnector.com
System przesyłowy gazu w państwach bałtyckich fot. Balticconnector.com

8 października doszło do spadku ciśnienia w podmorskim gazociągu Balticconnector oraz awarii kabla telekomunikacyjnego łączących Finlandię z Estonią. Media po obu stronach Zatoki Fińskiej podały, że biorąc pod uwagę zakres uszkodzeń, przywrócenie przesyłu gazu może potrwać kilka miesięcy. Balticconnector dostarczał także gaz na Łotwę.

Co ważne, statek New Polar Bear z Hongkongu znajdował się bezpośrednio nad gazociągiem Balticconnector w miejscu wybuchu, który doprowadził do uszkodzenia tej magistrali oraz pobliskich kabli światłowodowych z Szwecji oraz Finlandii, co rzuca podejrzenia o udział Pekinu w sabotażu.

– Chiny zawsze opowiadały się za wzmocnieniem współpracy międzynarodowej w celu wspólnej ochrony bezpieczeństwa infrastruktury transgranicznej. Według dostępnych danych, w momencie zdarzenia chiński statek wykonywał normalną żeglugę po odpowiednim akwenie – podaje agencja RIA Novosti. Dodała, że ​​statek nie zaobserwował żadnych anomalii wynikających ze złych warunków na morzu.

Mao Ning zapewnił, że strona chińska zrobi wszystko tak szybko, jak to możliwe, aby „ustalić prawdziwy stan rzeczy i zapewnić obiektywność, uczciwość i profesjonalizm postępowania”.

Należy wspomnieć, że to nie nie pierwszy taki incydent związany z infrastrukturą krytyczną na Morzu Bałtyckim. We wrześniu 2022 roku doszło do wysadzenia gazociągu Nord Stream 1 i 2, choć do tej pory nie ustalono sprawcy sabotażu. Największe podejrzenia padają na Rosję z uwagi na jej częste udziały w prowokacjach na Bałtyku i innych akwenach.

Z uwagi na zagrożenie i możliwość pogłębienia kryzysu energetycznego NATO wzmacnia współpracę przy ochronie obiektów infrastruktury krytycznej i prowadzi działania odstraszające.

Iz.ru / Jacek Perzyński

Apel ekspertów: należy usprawnić ochronę infrastruktury krytycznej w energetyce