AlertEnergetykaOZE

Chiny chcą opracować największą turbinę wiatrową na świecie

Rozwój morskich farm wiatrowych w Państwie Środka kwitnie. Według agencji Xinhua, chińskie firmy opracowują najpotężniejsze turbiny, o wysokości 70-piętrowego budynku, które będą w stanie poradzić sobie z tajfunami.

MingYang, największy prywatny producent turbin wiatrowych w Chinach, ogłosił, że model turbiny MySE 18.X-28X będzie posiadać łopatę o długości 140 metrów i średnicę wirnika o długości ponad 280 metrów. Turbina ma powierzchnię 66 052 metrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni dziewięciu boisk piłkarskich.

Co ważne, instalacja będzie w stanie poradzić sobie z „najbardziej ekstremalnymi warunkami oceanicznymi”, w tym z tajfunami, i co roku będzie wytwarzać energię wystarczającą do zasilenia prawie 100 tys. gospodarstw i.

MingYang oświadczył, że masywna turbina pomoże zwiększyć wydajność energetyczną, jednocześnie zmniejszając koszty związane z instalacją wielu mniejszych turbin o około 150 tys. dolarów.

Prototyp MySE 16.0-242 ma zostać zainstalowany w tym roku na Morzu Południowochińskim, a model turbiny ma być dostępny komercyjnie w 2024 roku.

Nowa farma offshore nie tylko zapewni znaczące źródło energii dla tysięcy domów i firm w Chinach, ale także zmniejszy również zanieczyszczenie węglem o ponad 66 tys. ton.

Warto zwrócić uwagę, Państwo Środka jest największym producentem energii z morskich farm wiatrowych niż reszta państw na świecie łącznie, w zeszłym roku wytwarzając ok. 26 GW energii.

Interesujące jest, że wzdłuż wybrzeża wiele farm co roku jest nawiedzanych przez tajfuny, które z jednej strony powodują zniszczenia instalacji, ale także przy odpowiednich umocowaniach mogą wytwarzać ogromne ilości energii, co jest ogromnym wyzwaniem dla chińskich inżynierów.

Agencja Xinhua / Jacek Perzyński

J. Perzyński: Chiny nie odpuszczą walki o globalny rynek offshore mimo wojny w Ukrainie


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X