Antyzachodni szczyt Chin i Rosji w cieniu kryzysu gospodarczego wróżonego przez ropę

15 września 2022, 06:00 Alert

Spotkanie przywódców Chin i Rosji na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy będzie miało specyficzny kontekst. Międzynarodowa Agencja Energii po raz pierwszy od 1990 roku prognozuje spadek zapotrzebowania na ropę w Chinach, które może czekać kryzys gospodarczy, podobnie jak resztę świata.

Władimir Putin i Xi Jinping. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Władimir Putin i Xi Jinping. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

MAE zakłada, że Chiny zmniejszą zapotrzebowanie na ropę o 420 tysięcy baryłek dziennie, czyli o 2,7 procent w 2022 roku. Byłby to pierwszy spadek roczny od 1990 roku, kiedy wyniósł on jeden procent. Był to jedyny spadek w historii prognoz MAE prowadzonych od 1984 roku.

Powód to polityka Covid Zero utrzymująca restrykcje pandemiczne w niektórych obszarach kraju oraz kryzys na rynku nieruchomości, który może zwiastować kryzys gospodarczy. Produkt Krajowy Brutto Państwa Środka ma w tym roku wzrosnąć o około jeden procent. Jednakże skala tego zjawiska może być większa niż w przeszłości, bo kryzysy z 2008-2009 roku i 2020 roku nie obniżyły zapotrzebowania Chin na ropę.

MAE przewiduje, że światowe zapotrzebowanie na ropę wzrośnie w tym roku o dwa miliony baryłek dziennie, czyli 110 tysięcy mniej od poprzedniej prognozy, sięgając 99,7 mln baryłek na dzień. Zapotrzebowanie ma być podobne. Obawy o spadek zapotrzebowania wywołany pandemią były motywacją dla państw porozumienia naftowego OPEC+ do zmniejszenia kwoty o którą ma wzrosnąć wydobycie w krajach układu we wrześniu.

Mimo to odejście od gazu w wyniku kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom zwiększa zużycie oleju opałowego do wytwarzania energii. Jednakże MAE szacuje nadwyżkę na rynku ropy w wysokości miliona baryłek, a niedobory diesla między innymi przez ograniczenia eksportu z Chin oraz Indii. Mniejsza podaż w Europie wynika także z sankcji zachodnich za atak Rosji na Ukrainę.

15-16 września w Uzbekistanie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy między innymi z udziałem przedstawicieli Chin oraz Rosji. Będzie to okazja do pierwszej podróży zagranicznej Xi Jinpinga, który ma się spotkać z Władimirem Putinem. Te kraje ogłosiły ćwiczenia militarne na Oceanie Spokojnym z uwzględnieniem manewrów i strzałów artyleryjskich ich flot.

Międzynarodowa Agencja Energii/Wojciech Jakóbik

Uznańska: Chiny nie pomogą Rosji od razu, ale jeśli to zrobią, Polska musi działać