Chiny sprzedadzą pierwszą partię ropy naftowej z rezerw strategicznych

17 września 2021, 06:45 Alert
chiny

24 września 2021 roku Chiny dokonają pierwszej sprzedaży ropy ze swoich rezerw strategicznych. Państwowa Agencja Żywności i Rezerw Strategicznych poinformowała, że aukcja obejmie około 7,38 miliona baryłek.


Za tydzień Chiny sprzedadzą pierwszą partię ropy naftowej z rezerw strategicznych. Zaraz po ogłoszeniu aukcji, cena ropy wróciła do poziomu blisko 74 dolarów za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu Krajowy Zarząd Żywności i Rezerw Strategicznych zapowiedział uwolnienie części ropy w celu obniżenia cen rynkowych. Chiny mierzą się z rosnącymi kosztami surowców, nie tylko ropy naftowej, ale także węgla i gazu ziemnego, podczas gdy inflacja rośnie.

Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Stany Zjednoczone i Indie, które również próbują sprzedawać ropę kupioną w dobrej cenie wiosną 2020 roku podczas kryzysu spowodowanego pandemią.

Agencja podała, że firmy biorące udział w aukcji muszą przestrzegać krajowej polityki przemysłu rafineryjnego i posiadać odpowiednie możliwości importowe. Nabywcy powinni również mieć dobrą historię kredytową, a zakupiona ropa powinna być przeznaczona na własny użytek, a nie do odsprzedaży.

Warto dodać, że Chiny zgromadziły rezerwę 220 milionów baryłek ropy w ciągu ostatniej dekady.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

J. Perzyński: Koronawirus nie daje spokoju Chinom i zakłóca globalne łańcuchy dostaw