Węgry mają chrapkę na chiński atom

10 maja 2024, 09:15 Alert

Podczas wizyty Xi Jinpinga w Chinach podpisano szereg umów i podkreślono dalszą współpracę gospodarczą obu krajów. Prezydent Węgier zadeklarował otwartość na chińską energetykę jądrową, jego kraj obecnie współpracuje z Rosją przy budowie nowego reaktora w węgierskiej elektrowni Paks.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Xi Jinping, chiński przywódca, zakończył podróż po Europie w Węgrzech. Wcześniej odwiedził Serbię i Francję. Podczas ostatniego przystanku obie strony podpisały szereg umów.

AP News poinformowało, że podczas konferencji prasowej, Wiktor Orban, prezydent Węgier pochwalił swojego gościa za nieprzerwaną przyjaźń od 2010 roku, kiedy to Orban rozpoczął swoją kadencję. Zadeklarował, że jego kraj pozostanie otwarty na chińskie inwestycje.

Portal zwrócił uwagę, że Chiny zainwestowały na Węgrzech miliardy i uważają ten kraj za przyczółek w Unii Europejskiej. W grudniu ogłoszono, że BYD, chiński gigant produkujący pojazdy elektryczne, otworzy swoją pierwszą fabrykę na południu Węgier. Na terenie europejskiego kraju już funkcjonują fabryki akumulatorów litowo-jonowych. Powstaje również projekt połączeń kolejowych w ramach Inicjatywa Pasa i Szlaku mający połączyć Chiny z Grecją. Podczas wspomnianej konferencji chiński przywódca powiedział, że inwestycja jest spójna z węgierską polityką otwarcia na wschód.

Podczas wizyty Xi Jinpinga obie strony zawarły umowę o partnerstwie strategicznym i podpisały 18 umów oraz ustaleń. W trakcie wystąpienia polityków nie podano jednak szczegółów. Węgierski minister spraw zagranicznych wspomniał , za pomocą mediów społecznościowych, że dotyczyły m.in. wspólnych projektów drogowych jak zbudowanie towarowej obwodnicy Budapesztu.

Wiktor Orban podkreślił, że trzy czwarte inwestycji na Węgrzech w 2023 roku pochodziło z Chin. Powiedział również, że jego kraj będzie zabiegał o rozszerzenie współpracy o energetykę jądrową.

AP News zwraca uwagę, że przed wizytą chińskiego przywódcy, jak i w jej trakcie, widziani byli obywatel Chin w czerwonych czapkach, którzy pilnowali by na trasie przejazdu nie było wywieszonych tajwańskich flag. Podawali się za pracowników chińskiej ambasady. Tenzin Yangzom, członek Międzynarodowej Sieci Tybetańskiej zarzucił Węgrom, że pozwalają na działanie chińskiej policji w swoim kraju. Powiedział również, że działalności strony chińskiej uderza w wolność słowa.

Węgry współpracują z Rosją przy budowie nowego reaktora w elektrowni jądrowej Paks. Większa część krajów Unii Europejskiej, w ramach sankcji za agresję Kremla na Ukrainie, odcina się od dostaw z Rosji w tym współpracy na polu energetyki jądrowej, m.in. poprzez szukanie alternatywnych dostawców paliw. Ekspansja chińskiej energetyki postrzegana jest przez UE jako próba zdominowania zachodnich rynków. Zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone, oficjalnie podkreślają, że produkcja chińskich energetyków jest dotowana przez państwo, aby obniżyć ich cenę i zmonopolizować rynek. Estońskie służby ostrzegają przed chińską elektroniką, w tym fotowoltaiką, która może być używana do zbierania informacji.

AP News / Marcin Karwowski

Estońskie służby ostrzegają przed chińską fotowoltaiką