AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Chiny planują zwiększenie mocy elektrowni węglowych o ponad 226 GW

Elektrownia Kozienice. Fot. Enea energetyka blok

Elektrownia Kozienice. Fot. Enea

Moc zatwierdzonych w Chinach projektów elektrowni węglowych wynosi 226,2 GW, najwięcej wśród wszystkich krajów świata i ponad dwa razy więcej niż w drugich na liście Indiach – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez grupy obrońców środowiska.

Informacje te zamieszczono w bazie danych Global Coal Exit List (GCEL), którą prowadzi niemiecka organizacja ochrony środowiska Urgewald wraz 30 innymi grupami.

Według tych danych moc projektów w Chinach odpowiada za prawie 40 proc. mocy wszystkich planowanych na świecie elektrowni węglowych. Chiny zamierzają dołożyć 226,2 GW, a więc więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej Unii Europejskiej.

“Nasze dane na 2019 rok pokazują, że czas na cierpliwe rozmowy z przemysłem węglowym zdecydowanie się wyczerpał” – oceniła w komunikacie prasowym dyrektor Urgewald Heffa Schuecking. Spośród 746 firm świata, odnotowanych w GCEL, ponad 400 planuje poszerzenie działalności związanej z węglem – podkreślono.

W bazie danych uwzględnione są przedsiębiorstwa wydobywcze, usługowe – w tym m.in. transportowe i handlowe – jak również zakłady produkujące z węgla energię elektryczną. Odpowiadają one za 89 proc. światowej produkcji węgla opałowego i prawie 87 proc. zainstalowanej mocy elektrowni węglowych.

164 spośród tych firm to przedsiębiorstwa z Chin – największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych i kraju zużywającego najwięcej węgla. Według agencji Reutera na Chinach skupione będą rozmowy na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.

Po wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego część komentatorów upatrywała w Chinach kandydata na światowego lidera w walce ze zmianami klimatu. Chińskie instytucje finansowe w dalszym ciągu wspomagają jednak projekty węglowe. W komunikacie Urgewald zwrócono uwagę, że chińskie firmy planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW w 20 krajach świata.

Władze w Pekinie ogłosiły we wtorek zamiar pozostania “na ścieżce rozwoju czystej energii i niskiego zużycia węgla”, ale w wydanym przez nie dokumencie nie przedstawiono nowych celów w tym zakresie.

Chinom udało się zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym z 68 proc. w 2012 roku do 59 proc. w roku 2018, choć całkowite zużycie węgla w dalszym ciągu rośnie, podobnie jak całkowita moc zainstalowana elektrowni węglowych. Według Reutera w lipcu br. wynosiła ona 1160 GW, co oznacza, że przekroczono limit 1100 GW ustalony w planie pięcioletnim w 2016 roku.

Polska Agencja Prasowa

Chiny są odpowiedzialne za jedną czwartą inwestycji w energetykę węglową na świecie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X