Chmal: Prywatne kopalnie mogą zwiększyć efektywność wydobycia węgla w Polsce

8 marca 2016, 15:15 Energetyka

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, władze spółki Prairie Mining, poinformowały, że Wyniki Studium Wykonalności kopalni Jan Karski potwierdzają potencjał ekonomiczny projektu. Zdaniem Tomasza Chmala eksperta Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, PD Co, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Prairie Mining, realizująca inwestycje na Lubelszczyźnie, podchodzi do projektu  bardzo profesjonalnie. – Istnieje duża przestrzeń do poprawy efektywności w polskim górnictwie na różnych poziomach i warto o to zawalczyć – zauważa ekspert.

Australijska firma Prairie Mining przedstawiła Wstępne Stadium Wykonalności kopalni Jan Karski w Zagłębiu Lubelskim. W planie australijskiej spółki jest dostarczanie do klientów w całej Europie ponad 6,34 mln ton węgla rocznie.  Spółka podkreśla, że Europa wciąż będzie potrzebować węgla – Węgiel zawsze znajdzie nabywców i problemem nie jest ilość węgla ale jego cena. Węgiel w dużych ilościach kupują Niemcy, Brytyjczycy, bo to się po prostu opłaca- zaznacza Tomasz Chmal.

Ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych zaznacza także, że wciąż istnieje duża możliwość do poprawy y efektywności w polskim górnictwie na różnych poziomach.  Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Zbigniew Taras, członek rady nadzorczej podkreślił, że nowa kopalnia na Lubelszczyźnie będzie charakteryzowała się niskimi kosztami. Średnie koszty operacyjne mają wynieść 25 dol. za tonę węgla. To taniej niż średni koszt wydobycia w polskich kopalniach. Taniej także niż najlepsza polska kopalnia węgla kamiennego, Bogdanka.

– PD Co, ( spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Prairie Mining, realizująca inwestycje na Lubelszczyźnie –red. ) podchodzi do projektu bardzo profesjonalnie, ma ciekawy biznes plan i warto, aby państwo miało spójny pomysł na prywatne kopalnie w Polsce – zaznacza Tomasz Chmal.

W opinii eksperta każda nowa kopalnia, także prywatna w UE, oznacza miejsca pracy i wpływy do budżetu, poprawę bezpieczeństwa energetycznego, mniejsze uzależnienie od dostaw paliw ze Wschodu – Jeżeli  węgiel stanowi o bezpieczeństwie energetycznym Polski, to trzeba zrobić wszystko aby to był węgiel produkowany w sposób najbardziej efektywny. Nowe kopalnie, w tym prywatne mogą mieć w tym duży udział – skwitował  w rozmowie w BiznesAlert.pl Tomasz Chmal.