Columbus zbuduje magazyn energii, który zwiększy możliwości OZE

25 lipca 2022, 12:30 Alert

Columbus zbuduje swój pierwszy, przemysłowy magazyn energii o mocy 133 MW. Inwestycja ma ustabilizować sieć w południowej Polsce i pozwoli przyłączyć nowe źródła OZE w tym regionie.

lustracja 1: Według raportu RethinkX energia ze słońca i wiatru oraz postęp w magazynowaniu energii prowadzą do kreatywnej destrukcji i transformacji sektora energetycznego. Źródło: RetxinkX
lustracja 1: Według raportu RethinkX energia ze słońca i wiatru oraz postęp w magazynowaniu energii prowadzą do kreatywnej destrukcji i transformacji sektora energetycznego. Źródło: RetxinkX

Nowy magazyn energii w południowej Polsce

Spółka Columbus planuje zbudować swój pierwszy, przemysłowy magazyn energii o mocy 133 MW. Inwestycja powstanie w południowej Polsce, gdzie pojawiają się problemy ze stabilnością sieci, które tego typu magazyn może rozwiązać. Koszt budowy szacuje się na miliard złotych, a pojemność magazynu ma mieć 532 MWh.

Pojemność magazynu ma stworzyć nową przestrzeń dla przyłączenia nowych inwestycji odnawialnych źródeł energii. – Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – powiedział prezes Columbus Energy S.A. Dawid Zieliński.

Columbus ma w planach kolejne inwestycje w tworzenie magazynów energii. Pierwszy, który zbuduje spółka, da możliwość zasilenia 150 000 gospodarstw domowych przez cały dzień. – To nasza pierwsza inwestycja w wielkoskalowy magazyn energii, a w planach mamy kolejne tego typu przedsięwzięcia. Magazyn energii o takiej mocy jest w stanie zasilić przez cały dzień 150 000 domów. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na lata 2024-2026 – dodał Zieliński.

Columbus Energy/Maria Andrzejewska

WiseEuropa: Rozwój OZE i awaryjne plany zasilania to ochrona przed kryzysem energetycznym