Cypr nie chce sankcji dla Rosji
Cypryjski parlament przyjął wczoraj rezolucję wzywającą rząd do działań na rzecz zniesienia sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Parlamentarzyści opowiadają się za wycofaniem sankcji, pomimo rosyjskiego zaangażowania na Ukrainie.
W 56-osobowym parlamencie, za przyjęciem nowej rezolucji opowiedziało się 33 posłów. 17 deputowanych z rządzącej prawicowej partii DISY (Zgromadzenie Demokratyczne), 6 wstrzymało się od głosu.
Rezolucja
Zdaniem autorów rezolucji sankcje nałożone na Rosję okazały się „nieopłacalne i w żaden sposób nie przyczyniły się do rozwiązania kryzysu na Ukrainie”. Z tego względu w dokumencie wezwali oni do przyjęcia i wdrożenia wypracowanego w ubiegłym roku porozumienia pokojowego między Kijowem a Moskwą. Na mocy tego porozumienia Rosja miała zobowiązać się do zaprzestania wsparcia na rzecz separatystycznych rebeliantów na Ukrainie, zawieszenia broni w zamian za reformy polityczne na Ukrainie oraz regionalną autonomię Krymu.
Wydanie takiej rezolucji jest podyktowane faktem, że „sankcje mają negatywny wpływ na stosunki handlowe i gospodarze między Cyprem a Rosją w okresie trwającego kryzysu gospodarczego”. Odkąd nałożono sankcje na Rosję, Cypr notuje straty, nie tylko w eksporcie i imporcie. Przez wprowadzenie sankcji pracę straciło wielu Cypryjczyków i bezrobocie sięga dziś tam 16 proc.
Reakcja Kremla
Minister spraw zagranicznych Rosji z zadowoleniem przyjął wiadomość o rezolucji mówiąc, że to „wola znaczącej większości narodu cypryjskiego do przywrócenia wzajemnie korzystnych stosunków handlowych i gospodarczych z Rosją”.
Nikozja utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą, dzięki którym Cypr postrzegany jest jako sojusznik Rosji w regionie. Wyspę zamieszkuje duża mniejszość rosyjska, około 5 proc. populacji.
Sankcje na Rosję
Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na Rosję po zestrzeleniu lotu Malaysia Airlines MH17 w lipcu 2014 r. Za winnych zestrzelenia zostali uznani prorosyjscy rebelianci ze wschodniej Ukrainy. Sankcje objęły wymianę handlową w różnych sektorach: energetycznym, finansowym, a także obronnym.
21 czerwca UE przedłużyła sankcje do 31 stycznia 2017 r. z powodu braku postępów w rozwiązaniu konfliktu. Ten czyn skłonił Rosję do przedłużenia sankcji wobec UE do końca 2017