BezpieczeństwoEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Jakóbik: Czarne, krwawe złoto (RECENZJA)

Czarne Złoto. Wojny o węgiel z Donbasu

Czarne Złoto. Wojny o węgiel z Donbasu

Wydawnictwo Czarne przygotowało dla czytelników nie lada gratkę. Chodzi o „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu” autorstwa Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego. To książka utrzymana w konwencji powieści i napisana lekkim językiem. Opisuje jednak problem ciężki gatunkowo, czyli wydobycie węgla w Donbasie na Ukrainie ogarniętym wojną -pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Na pochwałę zasługuje zręczne uchwycenie przez autorów klimatu postsowieckiej Ukrainy, odczuwalnego szczególnie we wschodnich częściach tego kraju jak Donbas. Są odniesienia historyczne, przysłowia z epoki i anegdoty, w których można rozpoznać nieraz pióro dziennikarza Michała Potockiego zajmującego się zawodowo tą częścią świata. Z drugiej strony nie brakuje odniesień do branży górniczej, realiów pracy pod ziemią, w których odczuwalny jest wpływ Karoliny Bacy-Pogorzelskiej piszącej od lat o górnictwie, w tym na łamach BiznesAlert.pl.

Tekst jest okazją do smutnej konstatacji o losie górników nierzadko zmuszanych do katorżniczej pracy w celu wyrobienia normy. Problem jest na tyle duży, że autorzy decydują się nazwać sektor wydobycia węgla w Donbasie „podziemnym Czarnobylem”. To asumpt do dyskusji o przyszłości tej branży, szczególnie wobec spadku zużycia tego paliwa w Europie wynikającym z inwestycji w Odnawialne Źródła Energii i coraz mniejszej rentowności węgla. To także apel o pamięć o tym, że wojna w Donbasie nadal się toczy. Giną w niej ludzie, a Rosjanie wciąż wykorzystują marionetkowe władze tzw. republik donieckich do realizacji swej polityki, znów kosztem życia ludzkiego.

Warto w tym kontekście przypomnieć apele autorów książki stosowane za pomocą mediów konwencjonalnych i społecznościowych o zatrzymanie importu węgla z Donbasu do Europy. Baca-Pogorzelska i Potocki odkryli ten proceder z wykorzystaniem firm prywatnych w Polsce prowokując wręcz sankcje amerykańskie wobec podmiotów, które sprowadzały z wschodniej Ukrainy czarne złoto, które metaforycznie można uznać za surowiec krwawy i niegodny importu do krajów demokratycznych. W tym kontekście szczególnie ciekawe są opisy walki klanów o wpływy w Donbasie, które kojarzą się ze stepami z prozy Henryka Sienkiewicza. Wydaje się, że Polska może odegrać pozytywną rolę w tej historii, jeżeli będzie przypominać o Donbasie i walczyć z importem tamtejszego węgla. Tak się składa, że może być sposób na blokadę importu. Karolina Baca-Pogorzelska posiłkuje się opinią prawnika i przedstawia możliwe rozwiązanie problemu na łamach BiznesAlert.pl.

Opisywana książka to kolejny przyczynek do dyskusji o reformach sektora górniczego w Polsce i na Ukrainie, porównań postępów w obu z nich, a także sukcesów oraz porażek transformacji gospodarczej w tych krajach. Dzieło pokazuje jak wiele udało się osiągnąć w Polsce i co jeszcze jest do zrobienia. To także smutna opowieść o walce z dziedzictwem postosowieckim, a także sowiecką mentalnością we wschodniej części Ukrainy. Być może za kilka lat pojawi się okazja do kontynuacji książki poświęconej zmianom nad Dnieprem, które – miejmy nadzieję – będą zmierzać ku dalszej integracji z Unią Europejską i przejmowaniu jej standardów wzorem Polski, która przeszła tę drogę w poprzedniej dekadzie.

Zachęcam do przeczytania „Czarnego złota” i wszelkich tekstów autorstwa Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego, które godzą zainteresowania miłośników Wschodu, górnictwa, wartkich powieści i przejmujących reportaży. Książka została objęta patronatem medialnym BiznesAlert.pl.

Baca-Pogorzelska, K., Potocki, M., Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu, wyd. Czarne, Wołowiec 2020.


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X