Czernomorneftegaz ma przynieść dla krymskiego budżetu ok. 1,7 mld rubli

25 sierpnia 2015, 09:00 Alert

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępńskii/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała 24 sierpnia agencja RIA Novosti powołując się na wypowiedź pełnomocnego przedstawiciela rosyjskiego prezydenta w krymskim okręgu federalnym Olega Bielawencewa działająca na półwyspie spółka wydobywająca ropę oraz gaz Czernomorneftegaz może w tym roku przynieść do budżetu republiki ok. 1,7 mld rubli.

– Spółka jest jednym z przedsiębiorstw, które zapewnia dochody dla krymskiego budżetu i planuje się, że w tym roku przyniesie mu republiki ok. 1,7 mld rubli – cytuje wypowiedź Bielawiencewa służba rządu krymskiego rządu.

Otwierając posiedzenie Rady Koordynacyjnej Czernomorneftegaz wyraził nadzieję, że nowe kierownictwo spółki w najbliższym czasie przedstawi efektywny i możliwy do zrealizowana program rozwoju spółki na najbliższe lata.

– Konieczne jest wprowadzenie nowoczesnych technik zarządzania. Spółka powinna stać się bardziej efektywną oraz przejrzystą. Od nowego kierownictwa oczekujemy widocznych zmian w pracy spółki a mianowicie pierwszego efektu ekonomicznego jeszcze w tym roku – powiedział przedstawiciel rosyjskiego prezydenta.

Przed nielegalną aneksją przez Rosję Krymu Czernomorneftegaz należał do ukraińskiego Naftogazu. Jak informował w kwietniu BiznesAlert.pl spółka planowała wówczas zwiększyć wydobycie surowca o 200 mln m3 w stosunku do 2014 roku czyli o 10-12 procent dzięki nowym odwiertom. Kijów stracił wydobycie w ilości 2,5- 3 mld m3 rocznie z tytułu przejęcia Czernomorneftegazu przez Rosjan.

Z kolei 10 lipca portal krym.org poinformował, że rosyjska prokuratura Krymu ogłosiła przeprowadzenie kontroli w zakresie przestrzegania prawa przez znacjonalizowaną spółkę Chornomornefthaz. Dzień wcześniej ujawniono o nadużywaniu władzy przez jej przedstawicieli przy zakupie sprzętu komputerowego oraz samochodów w latach 2014-2015. Według wstępnych szacunków wartość naruszeń wynosi ok. 20 mln rubli. W szczególności podczas kontroli ujawniono dowody na nieuzasadnione transakcje dotyczące zakupu towarów oraz usług w tym paliwa oraz produkcji rurociągów. Wobec czegoś poddano pod wątpliwość zasadność zakupów na łączną sumę 2,7 mld rubli.

– Byłem inicjatorem tych kontroli, dzięki mojej inicjatywie odsunięto głównych oraz pozostałych szefów spółki – powiedział Aksenow dodając, że ,,w tej sytuacji przy tak dużej organizacji – prawie 4500 pracowników – kierownictwo spółki mogło nie wiedzieć o naruszeniach.”

Aksenow stwierdził, że będzie reagował na przedstawione mu dokumenty.

– Będę domagał się aby dochodzenie w tej sprawie odbywało się publicznie. Jeżeli chodzi o 2,7 mld rubli to z punktu widzenia logiki zakupów oraz cyfr nie uważam, że doszło tam do tych naruszeń – podkreślił szef krymskiej administracji.

Według jego informacji kontrola nad działalnością spółki jest nadal kontynuowana i prowadzona przez komisję antykorupcyjną, prokuraturę oraz organy śledcze.

Warto zwrócić uwagę także na możliwe problemy Krymu w przygotowaniu się do zbliżającego się sezonu grzewczego. Jak informował 17 lipca BiznesAlert.pl głowa Republiki Krymu Sergiej Aksenow stwierdził, że pomimo długów odbiorców wobec Czernomorneftegaz spółka wypełni program wtłoczenia gazu ziemnego do znajdujących się na półwyspie podziemnych magazynów.

Jak poinformowała w czwartek (09.07) na swojej stronie internetowej spółka Czornomorneftegaz, aby przygotować się do zbliżającego się sezonu jesienno-zimowego potrzebuje 1,9 mld rubli. Powyższe środki mają zostać przeznaczone m.in. na dostawy gazu do podziemnego magazynu Glebowskoje, naprawę uszkodzonych części magistrali gazociągowej, przygotowania urządzeń technologicznych do bezawaryjnej pracy Zgromadzone przed odbiorców spółki długi mogą zagrozić przygotowaniom do zimy, o czym pisał 13 lipca BiznesAlert.pl

Czytaj także:

Rosja płaci za energię dla Krymu. Ukraina sprowadza ją z Rosji

Afera paliwowa na Krymie

Postępowanie karne przeciwko krymskiej spółce zagarniętej przez Gazprom

Krymska spółka przejęta przez Rosjan szuka nowego gazu