Program Czyste Powietrze otrzymał rekordową wpłatę

17 maja 2024, 08:45 Alert

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o rekordowej wpłacie na program Czyste Powietrze, który wspiera termomodernizację i wymianę kopciuchów.

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik
Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, poinformowała o wpłacie 760 milionów złotych na program Czyste Powietrze pochodzącej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Polityk podkreśliła, że jest to rekordowa wpłata. Polska zainwestowała z Krajowego Planu Odbudowy blisko 10 miliardów złotych.

Po zaprzysiężeniu nowego rządu, na przełomie 2023 i 2024 roku, wstrzymano dopłaty programu z Czyste Powietrze na wymianę starych pieców, tzw. kopciuchów i termomodernizacje. Było to podyktowane brakiem funduszy.

– Mamy zaległości w realizacji programu Czyste Powietrze. Chcemy poprawić  i udrożnić cały system. Obecnie w ministerstwie skupiamy się nad udrożnieniem płynności w programie – mówiła na styczniowej konferencji Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Krajowy Plan Odbudowy to program obejmujące 55 inwestycji i tyle samo reform. 46,60 procent otrzymanych z Unii Europejskiej środków zostanie przeznaczono na cele klimatyczne, a 21,36 procent na transformację cyfrową. Środki z KPO dofinansowują m.in. projekty OZE, w tym morskie farmy wiatrowe, projekty infrastrukturalne jak planowany terminal offshore w Gdańsku, termomodernizacje czy zeroemisyjny transport publiczny.

X / Marcin Karwowski

Program Czyste Powietrze zabezpieczony finansowo