Pierwszego maja rusza budowa Baltic Pipe na Morzu Północnym

30 kwietnia 2021, 12:00 Alert

Pierwszego maja ruszy budowa szelfowego odcinka wpinki gazociągu do magistrali EuroPipe II. To jeden z kilku etapów budowy projektu Baltic Pipe i pierwszy morski odcinek projektu gazociągu z szelfu norweskiego do Polski. 

Odcinek szelfowy wpinki do gazociągu Europipe II fot. Energinet/Mariusz Marszałkowski
Odcinek szelfowy wpinki do gazociągu Europipe II fot. Energinet/Mariusz Marszałkowski

Rusza budowa na Morzu Północnym

Bartłomiej Sawicki na łamach BiznesAlert.pl pisał o przygotowaniach do morskiej wpinki gazociągu Baltic Pipe na Morzu Północnym.

Wykonawca projektu wpinki, konsorcjum Allseas, zmobilizowało już flotę potrzebną do budowy niespełna 105 km gazociągu od duńskiej plaży Houstrup do miejsca, w którym gazociąg ten zostanie podłączony do norweskiego gazociągu Europipe II. Budowę szelfowego odcinka gazociągu, który mierzy 4,1 km będzie realizować jednostka Tog Mor. W miejscu pracy zmobilizowano wspomnianą jednostkę układaniową Tog Mor, dwie kotwiarki – Bugsier 30 i Sound Horizon, jednostka zaopatrzeniowa PSV Braemar, pogłębiarkę podsiębierną Samson, dwie pogłębiarki ssące Mellina i Lesse, dwie jednostki  badawcze Aquaflight oraz Oceanic oraz dwie barki Darss i Zingst.

5 kilometrowy szelfowy odcinek wpinki do gazociągu Europipe II fot.Energinet/Mariusz Marszałkowski

5 kilometrowy szelfowy odcinek wpinki do gazociągu Europipe II fot.Energinet/Mariusz Marszałkowski

Tog Mor wybuduje gazociąg na najpłytszych wodach, który zostanie ułożony we wcześniej przygotowanym wykopie i następnie wyciągnięty za pomocą wyciągarek na plaże w specjalnie przygotowanym mikrotunelu. Tam zostanie on połączony z lądową częścią magistrali. Po położeniu gazociągu w tunelu, zostanie on przysypany wcześniej wykopanym urobkiem.

Poza wodami szelfowymi, około 101 km gazociągu, ułoży największa jednostka konstrukcyjna podmorskie gazociągi na świcie – statek Pioneering Spirit. Jednostka ta jest znana tym, którzy obserwowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Statek ten ułożył około połowę długości obu nitek pod bałtyckiej magistrali Gazpromu.

Zgodnie z informacjami Duńskiej Agencji Morskiej, całość pracy przy realizacji wpinki do gazociągu Europipe II mają potrwać do października 2021 roku. Koszt inwestycji wynosi około 88 mln euro, które pokrywa duński Energinet.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)