AlertEnergetykaGaz.

Dania sprowadzi gaz z Norwegii przez Baltic Pipe

Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.

Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.

Duński Ørsted i norweski Equinor podpisały porozumienie, na mocy którego Equinor będzie dostarczał norweski gaz do Danii za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe. Umowa obejmuje okres od pierwszego stycznia 2023 roku do pierwszego kwietnia 2024 roku.

Dostawy będą odbywać się poprzez wpinkę zbudowaną w ramach realizacji projektu Baltic Pipe pomiędzy gazociągiem Europipe II a duńskim systemem przesyłu gazu. Umowa dotyczy sprowadzenia 8 TWh gazu (ok. 820 mln m sześc.) co odpowiada mniej więcej jednej czwartej rocznej konsumpcji błękitnego paliwa w Danii.

Umowa została podpisana, ponieważ złoże Tyra, które jest podstawowym źródłem dostaw gazu do Danii, jest wyłączone z użytkowania ze względu na trwającą przebudowę.

– Umowa wzmacnia bezpieczeństwo dostaw gazu do Danii, jednocześnie zastępując wolumeny, które w przeciwnym razie Ørsted musiałaby kupować na niestabilnym europejskim rynku gazu w okresie, gdy złoże Tyra nie jest dostępne – głosi komunikat spółki.

Polski PGNiG ma podpisane umowy na dostawy gazu zarówno z duńskim Ørsted (ze złoża Tyra) jak i norweskim Equinorem. Łącznie PGNiG będzie mógł sprowadzać z Norwegii i Danii 8,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Ørsted/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Baltic Pipe zmienia architekturę gazociągów w Europie


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...
Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....

Udostępnij:

Facebook X X X