Demokraci chcą, by Biden uwolnił strategiczne rezerwy ropy w celu obniżenia cen paliw

15 listopada 2021, 11:15 Alert
Chuck Schumer. Źródło Flickr
Chuck Schumer. Źródło: Flickr

Administracja prezydenta Joe Bidena powinna wykorzystać awaryjne rezerwy ropy naftowej, aby obniżyć rosnące ceny benzyny w okresie świątecznym – powiedział w niedzielę przewodniczący większości w Senacie Chuck Schumer z Partii Demokratycznej.

Ceny ropy w USA

– Potrzebujemy natychmiastowej pomocy przy dystrybucji gazu, a miejscem, w którym należy szukać, jest Strategiczna Rezerwa Ropy Naftowej – powiedział Schumer na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Ceny ropy naftowej osiągnęły ponad 80 dolarów za baryłkę, a OPEC i jego partnerzy nie zgodzili się na zwiększenie wydobycia w celu zbicia cen. Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm powiedziała w zeszły poniedziałek, że Biden może działać na rzecz obniżenia cen paliw, ale nie wiadomo, czy działania te miałyby objąć uwolnienie strategicznych rezerw, które znajdują się w zbiornikach na wybrzeżach Teksasu i Luizjany. Analitycy ostrzegają, że uwolnienie ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej przyniesie jedynie efekt krótkoterminowy, ponieważ nie zwiększy zdolności produkcyjnych USA.

– Gdy gospodarka USA podnosi się po pandemii koronawirusa, podaż może za tym nie nadążyć, zwłaszcza w przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw. Nie oszczędziło to żadnej gałęzi przemysłu, ale najgorzej jest w przypadku paliw. Obniżmy teraz cenę benzyny, i to wystarczy – powiedział Schumer.

W zeszłym tygodniu 11 Demokratów z Senatu wezwało Bidena w liście do skorzystania z rezerwy strategicznej i zakazania eksportu ropy naftowej w celu obniżenia cen paliw.

Reuters/Michał Perzyński

USA apelują do OPEC+ o akcję w celu obniżenia cen ropy. Na dwoje babka wróżyła