Komisja Europejska sprawdza, czy polskie koncerny energetyczne, w tym giełdowe PGE, Tauron, Enea, Energa i PAK, nie otrzymują niedozwolonej pomocy publicznej. Jak wylicza portal WysokieNapiecie.pl, chodzi o kilkanaście miliardów złotych.
– Z dokumentów unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, do których dotarło WysokieNapiecie.pl, wynika, że Brukselę najbardziej interesują cztery wątki: czy wsparcie jest niezbędne, aby dany typ elektrowni OZE mógł funkcjonować, czy wsparcie nie jest nadmiarowe, czy pomoc nie odwodzi OZE od konkurowania na normalnym rynku oraz czy wsparcie nie jest przyznawane na dłużej niż 10 lat – pisze Bartłomiej Derski, redaktor portalu będącego partnerem BiznesAlert.pl.
– Komisja Europejska wszczęła postępowanie w wyniku skarg otrzymanych z Polski, ale nie ujawnia ich autorów. Wczoraj wieczorem Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej, której stanowisko zostało wykorzystane w skardze do Komisji, poinformowała, że nie ona wniosła o rozpoczęcie procesu – ocenia Derski. – Unijne postępowanie może wpłynąć na proces legislacyjny ustawy o odnawialnych źródłach energii, która po trwających właśnie pracach w Komisji Prawniczej, miała za kilka dni trafić na posiedzenie rządu. Projekt ustawy, chociaż ogranicza ryzyko nadwsparcia, to nie wyklucza go np. przy łączeniu certyfikatów, nad czym rząd będzie się jeszcze musiał pochylić.
Źródło: WysokieNapiecie.pl