DGP: Gazprom prześle przez Polskę do Niemiec tylko jedną trzecią gazu

24 września 2021, 13:00 Alert
Gazprom
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Z informacji Dziennika Gazeta Prawna (DGP) wynika, że rosyjski koncern zarezerwował na październik przesył polskim odcinkiem Jamału w kierunku Niemiec. – Jednak jest to ilość prawie trzy razy mniejsza niż rok temu – czytamy.

Dziennik Gazeta Prawna alarmuje, że ta sytuacja może spowodować, iż przed zimą na rynku europejskim może nie być wystarczająco dużo gazu, aby zbić wysokie obecnie ceny błękitnego paliwa. – Cena spotowa na giełdzie EEX wynosiła 24 września ponad 68 euro za 1 MWh wobec niecałych 40 euro jeszcze w sierpniu – podaje DGP.

Rosyjski gaz do Europy Zachodniej płynie obecnie przez Nord Stream 1 oraz tranzytem przez Ukrainę i Polskę. – Jeśli chodzi o przesył polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego w kierunku Niemiec, Gazprom zarezerwował na październik tylko 30 procent oferowanej przepustowości – wynika z informacji, które Gaz-System przekazał Dziennikowi Gazeta Prawna.

Ilość zakontraktowana w aukcji na październik jest praktycznie trzykrotnie mniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynosi ona 13.521.000 kWh/h, podczas gdy w październiku 2020 roku było to 38.391.203 kWh/h – podaje dziennik.

Dziennik Gazeta Prawna/Jędrzej Stachura

Nowe sankcje wobec Nord Stream 2 w projekcie budżetu obronnego USA mogą uniemożliwić dostawy