AtomEnergetykaGaz.OpinieOZE

Die Linke: Będziemy walczyć o sprawiedliwą Energiewende, być może w opozycji

Logo Die Linke. Źródło: Wikicommons

Logo Die Linke. Źródło: Wikicommons

Portal BiznesAlert.pl zapytał niemiecką partię Die Linke o jej pomysły na politykę klimatyczną i transformację energetyczną w związku ze zbliżającymi się wyborami do Bundestagu. Deklaruje ona zwiększenie wydatków na odnawialne źródła energii, i sugeruje, że spędzi najbliższą kadencję w opozycji.

Die Linke o Energiewende

Zapytaliśmy Die Linke, jak ich zdaniem powinna wyglądać polityka energetyczna, aby pogodzić cele ochrony klimatu i wzrost gospodarczy: – Ochrona klimatu i dobrobyt nie są przeciwieństwami, lecz są ze sobą wzajemnie powiązane. Według Die Linke ochrona klimatu oznacza zabezpieczenie na przyszłość miejsc pracy, energię w rozsądnych cenach, zachowanie mobilności, zdrową żywność i lepszą jakość życia dla wszystkich. Będziemy intensywnie rozbudowywać infrastrukturę, której potrzebuje państwo neutralne klimatycznie i będzie to np. publiczny transport regionalny, kolejnictwo i odnawialne źródła energii. W naszym programie na przyszłość możemy stworzyć do 2025 roku milion dobrze płatnych miejsc pracy, które przyczynią się do tego, aby do roku 2035 gospodarka i infrastruktura były neutralne klimatycznie. Energetyka wiatrowa i słoneczna są już dzisiaj korzystnymi pod względem cen źródłami energii. Aby zarówno użytkownicy jak również gospodarka mogła z tego korzystać, należy konsekwentnie rozwijać rozbudowę sieci na potrzeby Energiewende oraz obniżenia podatków za energię. W obszarze energii odnawialnej chcemy stworzyć do roku 2030 co najmniej 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Udział energii ze źródeł odnawialnych powinien wynosić do 2025 roku co najmniej 10 gigawatów z fotowoltaiki, 7 gigawatów z energetyki wiatrowej z lądu i 2 gigawaty z morza w każdym roku – odpowiedziała nam partia.

Chrupalla: Węgiel powinien być podstawowym źródłem energii w Niemczech (ROZMOWA)

Jaką rolę według Die Linke powinien odgrywać wodór w niemieckim i europejskim sektorze energetycznym w przyszłości? – Die Linke postuluje, aby pozyskiwać wodór i jego produkty poboczne na bazie zielonej energii i stosować go tylko tam, gdzie brak jest innych wydajnych alternatyw – jak np. przy dekarbonizacji w przemyśle stalowym, w części branży chemicznej, w lotnictwie i żegludze morskiej. W sektorze energetycznym udział wodoru powinien być ograniczony do zabezpieczenia dostaw energii podczas okresu, kiedy energia wiatrowa i słoneczna nie może być generowana w ogóle lub w niewielkim stopniu. Odrzucamy możliwość, aby w przyszłości używać wodoru do napędu samochodów lub do ogrzewania mieszkań. Ponieważ wytwarzanie wodoru z zielonej energii jest związana z dużymi stratami, gdzie to możliwe należy używać bezpośredniego użycia prądu. Odrzucamy również import i uzyskiwanie wodoru z energii atomowej – podaje partia.

Kolejne nasze pytanie dotyczyło stanowiska ugrupowania wobec gazociągu Nord Stream 2: – W dyskusji wokół Nord Stream 2 chodzi o interesy gospodarczo-polityczne oraz o geostrategiczne. Dla części przeciwników Nord Stream 2 znajdują się one na pierwszym planie przed rozważaniami dotyczącymi klimatu. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy rurociąg będzie używany w okresie przejściowym, aby nie być skazanym na używanie gazu z USA uzyskiwanego metodą szczelinowania hydraulicznego, która to metoda jest znacznie bardziej szkodliwa dla środowiska naturalnego. Die Linke uważa, że społeczeństwo neutralne klimatycznie musi zrezygnować z energetyki jądrowej i węgla oraz ze spalania kopalin jak gaz. Die Linke chce uzyskać specjalną ustawę o odchodzeniu od energii pochodzącej z gazu. Jednocześnie podkreślamy konieczność zabezpieczenia socjalnego zarówno osób zatrudnionych w tym sektorze jak i całych regionów – czytamy w odpowiedzi.

Zapytaliśmy również, z jaką inną partią w Niemczech Die Linke widzą możliwość współpracy, aby wdrożyć ich program energetyczny: – Die Linke pozostaje na stanowisku konsekwentnego działania i sprawiedliwości społecznej w kontekście ochrony klimatu i polityki energetycznej. Po wyborach okaże się, z kim najpewniej osiągniemy te cele. Być może skuteczniejsi będziemy jako mocna opozycja – odpowiedziała partia.

Opracował Michał Perzyński

Verlinden: Nord Stream 2 nie pasuje do naszych czasów (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X